En sağlıklı 10 yiyecek

Araştırmalar, elma, avokado, balık, brokoli, yeşil yapraklı sebze, yabanmersini, badem, tatlı patates, yulaf ve buğdayın süper yiyecekler olduğunu gösteriyor

En sağlıklı 10 yiyecek

Amerika ve Avrupa'da yürütülen araştırmalar sonucunda en sağlıklı 10 yiyecek belirlendi. Buna göre elma, badem, brokoli, yabanmersini, balık, yapraklı yeşil bitkiler, tatlı patates, buğday tohumu, avokado ve yulaf en sağlıklı 10 yiyecek.

Yapılan araştırmalarda antioksidan bakımından zengin olan elmanın yaşlanmayı geciktirdiği ve yaşam süresinin uzattığı kaydedildi. Ayrıca düzenli olarak yenilen elmanın kalp hastalığı gelişmesi riskini de azalttığı belirlendi. Demir, kalsiyum, E vitamini ve magnezyum açısından zengin olan bademin kolesterol seviyesini düzenlediği ifade edildi. Potasyum ve kalsiyum açısından zengin olan brokolinin ise kalp hastalıkları, diyabet ve kanser hastalığı riskini azalttığı bildirildi. Antioksidan ve C vitamini içeren brokoli ise kansere karşı adete doğal ilaç gibi.

Yaban mersini hafıza kaybını engellerken özellikle somon, alabalık ve uskumru gibi balıklar kalp ve sinir sistemini güçlendiriyor, prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatıyor. Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşil sebzeler diyabet riskin azaltıyor. Tatlı patates ise ile zengin A ve B vitamini içeriğiyle süper yiyecekler arasında. Buğday tohumu da içerisinde bulunan E vitamini, folik asit, çinko ve magnezyum gibi maddeler nedeniyle besin değerinin yüksekliğiyle listede yer alıyor.Ayrıca yapılan araştırmalar, avokadonun kandaki kolesterol seviyesini düzenlediği belirtilirken İngiltere ve İrlanda'da çok tüketilen ve son 20 yılda önemi iyice ortaya çıkan yulaf ezmesinin de kolesterol dengeleyici etki yaptığının altı çiziliyor.
YORUM EKLE

banner137

banner138