Hastayı avucundan tanıyan sistem 1 Temmuz'da

Hastanelerde başkasının yerine muayene olma devri bitiyor. Avuç içi damar tanıma sistemi geliyor. Hasta önce T.C. kimlik numarasıyla hastaneye giriş yapacak. Ardından hastanın damar haritası ile nüfus...

Hastayı avucundan tanıyan sistem 1 Temmuz'da

Hastanelerde başkasının yerine muayene olma devri bitiyor. Avuç içi damar tanıma sistemi geliyor. Hasta önce T.C. kimlik numarasıyla hastaneye giriş yapacak. Ardından hastanın damar haritası ile nüfus cüzdanı bilgileri eşleştirilecek. Hastanın kimlik bilgileri onaylanacak. Şu anda pilot olarak uygulanan sistem 1 Temmuz'dan itibaren tüm özel hastanelerde kullanılacak.

AÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Atilla Aral, "Sağlık sektöründeki usulsüzlüklerin önüne geçebilmek için kurulmuş bir sistem" dedi.


İşte bu amaçla biyometrik kimlik doğrulama sistemi yani avuç içi damar haritası sistemi hastanelerde uygulanmaya başlanacak.

Sistemle, hastanın kimlik bilgilerinin doğru olup olmadığı belirlenecek.

Hasta önce T.C. kimlik numarasıyla hastaneye giriş yapacak. Ardından da kimlik bilgilerini doğrulatmak için 3 defa sağ el 3 defa sol elini cihazda okutacak.

Avuç içi damar haritasıyla kimlik bilgileri eşleşmez ise hasta hastanede hiçbir işlem yaptıramayacak. Şimdiye kadar 2700 hastanın avuçiçi damar haritası sisteme alındı.

Sistem şimdilik Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi'nde pilot olarak uygulanıyor. Ancak 1 Temmuz'dan itibaren önce özel hastanelerde sonra Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastanelerde devreye sokulacak.

YORUM EKLE