Türkiye aşıda sınıf atladı

Sağlık Bakanlığı, aşı takvimine hepatit A ve suçiçeğini de dahil etti. Bebeklerde sıklıkla görülen ve bulaşıcı sarılık diye bilinen hepatit A aşısı bu yaz, suçiçeği ise 2013'te uygulanacak.

Türkiye aşıda sınıf atladı

Sağlık Bakanlığı, aşı takvimine hepatit A ve suçiçeğini de dahil etti. Bebeklerde sıklıkla görülen ve bulaşıcı sarılık diye bilinen hepatit A aşısı bu yaz, suçiçeği ise 2013'te uygulanacak. Böylelikle mevcut takvimdeki aşı sayısını 13'e çıkaran bakanlık, rota virüsü ve HPV aşısını da listeye almayı hedefliyor.

Hepatit A'yı takvime alan 4'üncü ülke olan Türkiye, suçiçeğinde ise 7'inci sırada yer aldı. Hepatit A, 2 yaşını, suçiçeği de 1 yaşını doldurmuş çocuklara yapılacak. Hepatit A aşısının piyasada satış fiyatı 55 TL iken, suçiçeği aşısı ise 90 TL'ye satılıyor. Bu iki aşı devlet tarafından ücretsiz yapılacak. Şu an takvimde 11 aşı bulunduğunu belirten Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bundan 6-7 yıl önce Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'nin aşı takvimini geri ve az gelişmiş ülkeler sınıfında değerlendirirken bugün bu oran en gelişmiş ülkeler seviyesine çıktı. Bu iki aşıyla rakam 13'e çıkacak.

Geriye sadece çocuklarda ishallerin yüzde 60-70'ine neden olan rota virüsü ile HPV (Rahim Ağzı Kanseri) aşısı kalıyor" dedi. Prof. Dr. Ceyhan, aşılama oranının yükselmesinde aşılamaya ayrılan bütçenin artmasının rolüne de değinerek şöyle dedi: "10 yıl önce yıllık 17 milyon dolar kaynak ayırırken bugün aşılamaya 300 milyon dolar ayırıyoruz. 2002-2003 yıllarında yıllık 40 bin vaka bildiriminin yapıldığı ülkede rakam bugün tek haneye indi. Suçiçeği, en yaygın ve çabuk bulaşan hastalık. Geçirmeyenlerin oranı sadece yüzde 1. Suçiçeği geçirildikten sonra zona olma ihtimali yüksek. Aşıların takvime alınmasıyla bu ikisi de engellenmiş olacak."

YORUM EKLE