Türkiye'de İlk Olacak Gemiler Yalova'da Üretiliyor

İçerisinde bulunacak oyun parkı ve hayvanat bahçesi ile Türkiye'de ilk olacak olan arabalı vapurlar Yalova'nın Altınova ilçesindeki tersanelerde üretiliyor.

Türkiye'de İlk Olacak Gemiler Yalova'da Üretiliyor
 İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sokulacak ve Türkiye'de ilk olacak oyun parklı ve hayvanat bahçeli arabalı vapurlar Altınova'da bulunan tersanelerde üretiliyor. Şu anda 3 arabalı vapur üretimi yapılırken bu sayının ileride daha da artabileceği öğrenildi. Türkiye'de benzeri olmayan bu üç arabalı vapurda 2-5 yaş arası çocuklar için oyun alanı, evcil hayvan kafesleri ve görme engelliler için Braille Alfabesinde uyarı ile yönlendirme işaretleri de olacak. 15 yeni yolcu gemisinden ilkinin hizmete girmesi için gün sayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, oluşturacağı yeni filo için satın alacağı üç arabalı vapurun ihalesini gerçekleştirdi. İhaleye 5 firma katıldı. Engellilerin kullanımına uygun olarak tasarlanan yeni arabalı vapurlarda 2-5 yaş arası çocuklar için oyun alanı ve evcil hayvan kafesleri ile görme engelliler için Braille Alfabesinde uyarı ve yönlendirme işaretleri de olacak.

450 Yolcu Kapasiteli

Kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla yapımları Yalova’da süren ve ilkinin yılbaşında İzmir’de olması beklenen 15 yeni yolcu gemisinin ardından tekrar düğmeye basan İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç adet yeni arabalı vapur alımı için ihale gerçekleştirdi. Körfez filosunu yenilemek ve deniz ulaşımını modernleştirmek amacıyla yapılan alımla kente üç araba vapuru daha kazandırılacak. Körfez filosuna katılacak üç modern arabalı vapurun boyu en az
65 metre, eni ise en az 15 metre olacak. 14 knot hızında olacak vapurlar 450 yolcu, en az 64 otomobil, 10 motosiklet ve 10 adet bisiklet kapasiteli olacak. Fiziki engelli ve görme engellilerin binmesine ve hareket etmesine uygun yapılacak yeni araba vapurlarında 2-5 yaş arası çocuklar için oyun alanı yer alacak. Ayrıca yeni vapurlarda evcil hayvan kafesleri de bulunacak.

Oyunculaklarla Donatılacak

Vapurların tüm güverteleri ve yolcu salonları bebek arabalı yolcuların kullanabileceği şekilde tasarlanacak. Üst güvertesinde 2-5 yaş arası çocuklar için çevrili oyun sahası-alanı yapılacak ve gerekli oyuncaklarla donatılacak. Tüm güverteleri ve yolcu salonları tüm fiziksel engelli ve görme engelli yolcuların kullanabileceği şekilde tasarlanarak, inşa edilecek. Gerekli yerlerdeki uyarı ve yönlendirme işaretleri görme engellilerin okuyabileceği şekilde kabartmalı Braille Alfabesinde yazılacak. Tüm güverteleri ve yolcu salonları görme engelli yolcuların kullanabileceği tip yer döşemesi kullanılarak tasarlanacak.

Hayvanlar Bağımsız Bölümde Tutulacak

Yolcularının kedi ve büyük boydaki köpeklerini taşıyabilmeleri için en az üç adet birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesi bulunacak. Bu alanlar yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde yapılandırılacak. Yolcularının bavul ve çantalarını koyabilecekleri raf ve bölümler olacak. Gemilerin sancak ve iskele bordalarında güverteler arasında asgari olarak engelli ve yaşlı yolcuların hareket etmelerini sağlayacak yeterlilikte toplam en az iki adet engellilere uygun asansör bulunacak. Gemilerde tekerlekli sandalyeli ve tüm engelli yolcular ile bebek arabalı yolcuların inmeleri ve binmeleri için gerekli teçhizat ve düzenleme yapılacak.

YORUM EKLE

banner137

banner138