Kağıt Müzesi’ne 6 Ayda 13 Bin Ziyaretçi

Türkiye’de bir ilk olan ve Yalova Belediyesi tarafından hayata geçirilen İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’ni açıldığı günden bu yana 13 bin ziyaretçinin gezdiği belirtildi.

Kağıt Müzesi’ne 6 Ayda 13 Bin Ziyaretçi
Yalova Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye’de bir ilk olan İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi, 7’den 70’e her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Açılışının üzerinden yaklaşık 6 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, 13 Bin ziyaretçi müzeyi gezdi.

Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi içindeki eserlerle ve özellikle kağıt üretimiyle büyük ilgi görürken, ziyaretçilerin %90’ını şehir dışından gelen turistler oluşturdu. Ülkemizin 81 ilinden ziyaretçinin gezdiği müzeye, Dünya’nın 62 ayrı ülkesinden de yabancı turist geldi. Macaristan’ın İstanbul Büyükelçiliği ise; İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’ni, 2014 yılında ülkesinden Türkiye’ye gelecek turistlerin gezmesi gereken yerler listesinde programına aldı.

Türkiye’de geleneksel kağıdın yapıldığı tek merkez olan Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nde, kağıdın markalaştırılması konusunda çalışmalar yapılıyor. Ziyaretçiler, kağıt atölyesini ücretsiz olarak kullanarak kendi kağıdını üretebiliyor. 30 ayrı üniversitenin güzel sanatlar, tarih ve edebiyat bölümleri öğrencileri başta olmak üzere birçok akademik program öğrencisi ve öğretim görevlisi, ilk 6 aylık süreçte müzeye büyük ilgi gösterdi. Kağıt müzesinin en duygusal anlarından biri ise; bir ziyaretçinin Osmanlı Devleti zamanında dedesi ile ilgili hazırlanan askerlik belgesini tesadüfen müzede bulması oldu.

YORUM EKLE

banner137

banner138