Yalova Kağıt Müzesi’nde 40 Bin Ziyaretçi Hedefi

İlk matbaanın kurulduğu Yalova’da tarihsel anlamda önemli bir simge olan İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi, kurulduğu ilk günden itibaren Türkiye’nin hatta dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi almayı sürdürüyor.

Yalova Kağıt Müzesi’nde 40 Bin Ziyaretçi Hedefi
 Yalova Belediyesi tarafından Yalova’nın kağıt konusundaki tarihi mirasına sahip çıkmak amacı ile kurulan İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi ziyaretçi sayısının mayıs ayı sonuna kadar 40 bini bulması bekleniyor.

Kağıt Müzesi’ne yoğun talepten dolayı mayıs ayı için randevu kabul edemediklerini ve Türkiye’nin her yerinden talep olduğunu belirten Müze Sorumlusu Aytekin Vural, “Özellikle kolejlerden başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi şehirlerdeki okullardan büyük talep var. Müze içerisinde özellikle doktora öğrencileri için önemli bir kaynak ve çalışma alanı oluşturuyor. Doktora öğrencileri çalışmalarında orijinal Osmanlı baskılarından faydalanıyorlar. Ayrıca  İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi öğrencileri de önümüzdeki günlerde bir derslerini Kağıt Müzesi’nde gerçekleştirecek. Türkiye içerisinden ziyaretçi trafiğinin yanı sıra yabancı ülkelerden de yoğun ziyaretler oluyor. Yabancı ülke ziyaretlerine baktığımızda ise ilk sırayı Polonya alırken, bu ülkeyi ABD ve İspanya takip ediyor” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138