Daştan "Aşırı Tuz Kullanmaktan Kaçının"

Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Daştan aşırı tuz tüketiminin sağlıksız beslenme alışkanlığı ve bir çok kronik hastalığın temeli olduğunu söyledi.

Daştan
 11-17 Mart tarihleri arasında kutlanan Tuz Haftası dolayısıyla bir açıklama yayınlayan Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Daştan vatandaşları aşırı tuz tüketiminden kaçınmaları konusunda uyardı. Aşırı tuz kullanımının değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme uygulaması olduğunu dile getiren Daştan açıklamasında şu sözlere yer verdi;

"Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kronik hastalıklar, ülkemizde her geçen gün sayısı hızla artan ölümlerinde başlıca nedenlerindendir. Erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik hastalıklardan korunmada önleyici yaklaşımların geliştirilmesi zorunludur. Değiştirilebilir temel risk faktörlerinden olan yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesi kronik hastalıklardan korunmada güncel stratejilerden birini oluşturmaktadır.

Aşırı tuz tüketimi de değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme uygulamasıdır ve birçok kronik hastalığın temelinde yer almaktadır. Özellikle oluşumunda aşırı tuz tüketiminin önemli etken olduğu hipertansiyon, dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında bir numaralı risk faktörüdür.

Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde tuz tüketiminin Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği değerin yaklaşık üç katı kadar olduğu gösterilmiştir. Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörüdür. Ülkemizde her dört ölümden birisi yüksek tansiyonla ilgilidir. Aşırı tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olarak ya da olmadan inmelerin en önemli sebeplerinden birisi olarak gösterilmektedir. Ayrıca aşırı tuz tüketimi sadece yüksek kan basıncı nedeni olmakla kalmayarak günümüzde önemli birer sağlık sorunu haline gelen mide kanseri, osteoporoz, böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkilidir.

Bu nedenle halk sağlığının korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesi amacıyla kullandığınız tüm besinlerde tuz tüketimini azaltınız. Yemeklerinizde az ve mutlaka iyotlu tuz kullanınız"

YORUM EKLE

banner137

banner138