Çilek tezgâhlardaki yerini aldı

Yazın habercisi olarak bilinen meyvelerden çilek tezgâhlarda boy göstermeye başladı. Şimdilik kilosu 7TL'den satılan çileğin fiyatının önümüzdeki haftadan itibaren düşmesi bekleniyor.

Çilek tezgâhlardaki yerini aldı

Bahar aylarının en çok tercih edilen meyvelerinden olan ve yaz habercisi olarak bilinen çilek turfanda olarak tezgâhlara düştü. Pazarcı esnaflarından Murat Gümüştaş, “Yaz habercisi çilek turfanda olarak satılmaya başlandı. Henüz erkenci olarak bilinen türleri pazara girdiğinden fiyatı pahalı. Ancak önümüzdeki haftalardan itibaren çevre illerde ve ilimizde de hasada başlanmasıyla birlikte fiyatı düşecek. O zaman da vatandaşlarımız çileği doya doya tüketebilecekler" dedi.”

Güçlü Bir Antioksidan
Çok iyi bir antioksidan olan aynı anda kolesterolü düşürücü maddeleri bünyesinde barındıran çilek kanserden de koruyor. Çilekte bol miktarda fosfor ve demir bulunuyor. Bunun yanında B, C ve K vitamini açısından da bir hayli zengin. Bütün bu özellikleri ile bir şifa deposu olan çilek vücutta biriken zehirli maddelerin dışarı atılmasında etkili oluyor, damar sertliği ve böbrekteki kum taş gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor. Diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olan bu meyve sadece bununla da kalmıyor. Birçok güzellik kreminde hammadde olarak kullanılan çilek barındırdığı maddeler sayesinde cildin yenilenmesine ve gençleşmesine de yardım ediyor.

 

YORUM EKLE