“Beleş ortaklık değil kuyruklu yalan”

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Bahar Doğan’ın, YAGESAD’ın ‘İşbirliği Güçbirliği’ kooperatifine üye olmak için kendisinden peşinat alınmaması yönünde kooperatife üye olan bazı AKP’li Meclis Üyeleri’nden yardım istediği yönünde bazı internet haber sitelerinde çıkan haberlere tepkisi sert oldu.

 “Beleş ortaklık değil kuyruklu yalan”

  Doğan, 15 bin TL’lik ortaklık ücretini vermeden üye olmak istediği şeklindeki iddialara yazılı bir açıklamayla yanıt vererek, “Ucuza hazine yeri ile ilgilenenlerle  hiçbir ortak yanım  olamaz. aksini söyleyenler varsa yalancıdır, müfteridir. İspatlasın” dedi.

 

“Şirketle ilgili hiçbir girişimim olmadı, olmayacak”

 

Doğan, “Taşköprü’deki 120 civarında köylünün ecri misille kiraladığı ve meyve üretimi yaptığı  Top Yeri denilen 360 dönüm  hazine yerini almak isteyenlerin olduğunu basından öğrendim. Bu tür hazine yerlerini Handere Hazine yeri gibi bedava fiyata almaya çalışanlarla hiçbir işbirliğim olamaz. İşbirliği içinde olan siyasiler varsa onları da yadırgarım. Basında Yalova Gemi Sanayicileri Derneği, ‘İş Birliği Güç Birliği’ kooperatifine beleş ortak olmak istediğim şeklindeki haberi  büyük bir hayretle okudum. Bu güne kadar hiç kimseye, hiçbir konuda sözlü yada yazılı paralı yada parasız ortaklık talebinde bulunmadım. Siyasete girdiğim 1987 yılından sonra bugüne kadar hiçbir ticari faaliyette bulunmadım,  Bu tür ortaklıklara girecek şirketim de yok. Ömrü hayatımda hiç şirketim de olmadı. Şirket kurmaya niyetimde olmadı. Olmayacak ta. Ne ticaret odasına ne de esnaf odasına kaydım hiç olmadı. İftiranın bu kadar da kuyruklusu olmaz. Çamur  at  izi kalsın düşüncesi ile bu  iftirayı  atan her kimse yalancıdır müfteridir. Avukatım  gereğini yapacaktır” dedi.

 

“Hazine  yeri alımını dile getirmemden çok rahatsız oldular”

 

Doğan İl Genel Meclis Üyesi olarak ucuza hazine yeri satışlarını dile getirmesinden rahatsız olanlar olduğunu, bu yüzden hakkında karalamaya yönelik gayrete girişildiğini söyleyerek, “Böyleleri bilmeli ki  ‘Bizi kimse yıldıramaz ve güneş çamurla sıvanmaz ama, çamur atan eller her zaman lekeli kalır’ Böylelerine Hz Mevlana ‘Bizi bilen bilir. Bilmeyen kendi gibi bilir’ demiştir” diye yanıt verdi. Şimdiye kadar babadan kalma arazilerinde kivi üretimi yaptığını, tüm siyasi görevlerine karşın emeğiyle geçindiğini belirten Doğan, “Haramı ve haksız kazanç bizim kitabımızda yok ve olamaz da.  Tüm hayatım boyunca haksız yoldan zengin olmak isteyenlerle, haksızlık yapanlarla, tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan hazine yerlerini bedava fiyatına ucuza  almaya, devleti zarara uğratmaya çalışanlarla mücadele ettim. Yaşadığım sürece de edeceğim” dedi.

 

 

“Yalova’da  hazine yerleri  değerine  verilmeli”

 

Doğan, “CHP ekonomi programında, Kümeleşme, ciddi anlamda teşvikler, sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yatırımcıya bedelsiz arsa tahsisi, ucuz enerji vs. var. Ama her şeye  değil gerekli olana teşvik var. Biz bunlara karşı değiliz. Ama Yalova’da   dünyanın her yerine  deniz, kara ve hava ulaşımı olan ve kurumsallaşmış  ciddi yatırımcıların yer aradığı ve tercih ettiği Yalova’mızda ucuza hazine yeri olmamalı. Bedava arsa arayanlar Doğu ve Güneydoğuya yatırım yapsın. Biz Yalova’da kurumsallaşmış, istihdam yaratacak ve sözünde duracak, çevreye duyarlı  ciddi yatırımcı istiyoruz” diye konuştu.  “Handere’de verilen sözlerin tutulmadığını sadece kendisinin değil Taşköprü Belediye Başkanı Şaban Ertan’ın da dile getirdiğini belirten Doğan, “Yalova Valiliği olmak üzere Deftardarlığı göreve davet ediyorum. Handere’de verilen sözlerin neden yerine getirilmediğini araştırsınlar” dedi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet GÖKBULUT
Mehmet GÖKBULUT - 8 yıl Önce

Bahar Bey Yalova’da istediği sanayiciyi tarif ediyor ve kendi kriterlerine uymayan sanayicilere de adres olarak doğuyu gösteriyor. Ben Handere’de 50 kişiyi istihdam eden, ihracat yapan ve makine sektöründe faaliyet gösteren Yalova’lı bir firma sahibiyim. Firmamın küçük sanayi sitelerindeki dükkanlarda faaliyetlerini sürdürmesi mümkün değil çünkü çok yetersizler. Şimdi ben Bahar Bey’e soruyorum nereye gideyim? Bursa’lı, İzmit’li sanayici çok çok ucuza OSB arsası alabiliyorken ben Yalova’yı bırakıp Güneydoğuya mı gideyim?
Peki benim gibi 10 firma gitti diyelim kim geliyor yerimize? Bahar Bey’in tarifine uyan “kurumsallaşmış” büyük yatırımcılar kapımızda sıra mı olmuş? Yalova’ya yatırım yapmaya çalışanlardan biri Yalova’yı atık deposu olarak kullanacak diğeri ise kömür santrali yaptı. Başka hangi yatırımcı var Yalova’dan yer isteyen?
Bahar Bey kanunların üzerinde mi ki bir diktatör edasıyla firmalara adres gösteriyor? Kanun diyor ki aynı ilden 7 veya daha fazla üretici firma birleşerek bir kooperatif kurabilir ve sanayi amaçlı kullanmak üzere arsa satın alabilir.
Arsalar ucuza satılıyormuş sanayiciye!! Diyelim ki öyle, bu bir suç mu? Fiyatı belirleyen kendi imkanlarıyla evini barkın satıp borçlanarak fabrika kurmaya çalışan Yalova’lı “küçük” sanayici midir?
Her yerde (batıdaki iller dahil) ve gelişmekte olan tüm ülkelerde bedavaya veriliyor sanayi arsaları. Hem de Yalovada’ki gibi imarı olmayan, yolu, elektriği, suyu olmayan boş araziler değil, altyapısı tamamlanmış OSB arazileri. Yalova Türkiye’nin organize sanayi bölgesi olmayan tek ili.
Yatırımlar için sözler tutulmuyormuş!! Handere’de sözler tutulmamış. Bahar Bey Handere’de hangi firmayı ziyaret etmiş? Kendisini davet ediyorum gelsin görsün. Handere’de toplam 650 kişi istihdam ediliyor. 2 yıl öncesine kadar dünyanın en büyük krizi yaşanıyordu, sanayi çökmüştü ki krizin etkileri hala devam etmesine rağmen toplamda 25.000metrekara kapalı alan yapılmış durumda. Tamamı kredi kullanılmadan ve Yalova’lı sanayiciler tarafından yapılmış Yalova tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yatırımı durumunda şu haliyle bile. 7.5megawatt alçak gerilim trafo tesisi, 1km orta gerilim elektrik hattı, fosseptik tesisleri, 1km su isale hattı, 1km telefon hattı, 1km stabilize yol… tamamen Yalova’lı sanayicilerin kendi imkanlarıyla yapabildikleri. Yetmez!!! Tabi ki yetmez..Yatırımlar devam ediyor ve devam edecek de kıskananlara ve yattığı yerden çamur atanlara inat. Bu arsalara evler mi yapılmış? Otel mi yapılmış? Bu arsalar alınıp Yalova dışından gelen Bahar Bey’in deyimiyle” kurumsallaşmış gerçek yatırımcılara” mı satılmış? Nedir bu kadar düşmanlığın sebebi? Handere’nin alınması da, üzerine yatırımlar yapılması da, şu anda sürdürülen sanayi faaliyetleri de kanunlara ve verilen taahhütlere uygundur.
Handere’ye İpek Kağıt yatırım yapacaktı ama bu kooperatif önce davrandı. Bunlar olmasaydı İpek Kağıt burada 1000 kişi çalıştıracaktı. İpek Kağıt Yalova’ya fabrika kurmadı çünkü Manisa’da bedavaya OSB arazisi tahsis edildi kendilerine!! İpek Kağıt’ı elinden kaçıranlar kendi yetersizliklerini Handere kooperatifinin üzerine yıkmaya çalışmasınlar.
Ben Bahar Bey’i daha önce de davet etmiştim. Yine davet ediyorum. Gelsin Handere’ye ve tesislerimizi gezsin. Yalova adına gurur duysun, bize destek olsun ve biz de daha büyük işler yapmak için motive olalım.

banner137

banner138