E-reçetede yıl sonuna kadar süre

1 Temmuz’da başlaması öngörülen E-reçete uygulamasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle bakanlığın yıl sonuna kadar süre verdiğini belirten Eczacılar Odası Yalova Şubesi Temsilcisi Turgut Uluğ, sistemin Yalova’da kısmen uygulamada olduğunu sözlerine ekledi.

 E-reçetede yıl sonuna kadar süre

 Uluğ, Yalova genelindeki 72 eczanenin bir kısmını  bu uygulamaya geçtiğini, ancak tamamının geçmediğini ifade ederek, “E-reçete uygulaması eczacıya büyük kolaylık sağlıyor. Ancak sistemde eski ilaçların da olması, yani tüm ilaçların yer alması sıkıntılara neden olmuştu. Artık olmayan bir ilacı sistemden yazdırmak mümkün değil. Bu ve bunun gibi sıkıntılar nedeniyle bakanlık sistemin entegrasyonu için verilen süreyi yeni yıla kadar uzattı” diye bilgi verdi.

 

“E-reçete ve yazılı reçete birlikte işliyor”

 

Uluğ, yeni sistemin işleyişi ile ilgili de bilgi vererek, aile hekimlerinin Aile Hekimliği Bilgi Sistemini, hastanelerin ise Hastane Bilgi Yönetim Sistemini kullandığını, bu kurumlarda yazılan reçetelerin söz konusu sistemlere işlendikten sonra çıktılarının alınarak hastalara verildiğini, hastaların da bu belgelerle eczanelere başvurarak ilaçlarını aldıklarını belirtti. Uluğ, bazı ilaçların barkodlarının tanıtılmaması nedeniyle oluşan sıkıntıların da giderildikten sonra E-reçete uygulamasına tam anlamıyla geçileceğini, şimdi e-reçete ve yazılı reçetenin aynı anda işlediğini kaydetti. Uluğ, e-reçeteyle ilgili olarak eczanelere giden vatandaşların ilaç yazdırılacak olan kişinin kimliğinin mutlaka yanlarında olması gerektiğini ifade etti.

 

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138