“Engelli Rampası Olmayan Minibüs Korsan Sayılacak”

Tüm Engelliler Derneği Genel Başkanı Alpaslan Erkoç, 7 Temmuz’dan sonra engelli rampası olmayan minibüse ‘korsan taşımacılıktan bin 950 TL, içindeki yolcuya ise 216 TL ceza kesileceğini söyledi.

 “Engelli Rampası Olmayan Minibüs Korsan Sayılacak”

Toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişimine uygun hale getirilmesi için tanınan yedi yıllık süre 7 Temmuz’da sona eriyor. Alpaslan Erkoç, “Bunun için belediyeler atağa geçti. Bir dizi tedbirleri yaşama geçirmek için kolları sıvadılar. Bunların başında da minibüslere konulacak engelli rampaları geliyor. Belediyeler 7 Temmuz’a kadar engelli rampası yaptırmayan minibüslere ‘korsan taşımacılıktan’ bin 950 lira para cezası kesecek. Bunun yanında ise minibüsteki yolcu da 216 lira ceza ödemek zorunda kalacak” dedi

 

Erkoç, “Genelde yayınlandı”

 

İçişleri Bakanlığı’nın tüm belediyelere bu konuda genelde yayınladığı kaydedildi. Genelgeye göre, 2005 yılında yürürlüğe giren kanun gereği 7 Temmuz’a kadar özürlü rampası ve ya asansör yapmayan minibüslerin çalışma ruhsatları iptal edilecektir. Bu arada yeni uygulamaya göre, çalışma ruhsatı iptal edilecek minibüslere polis “korsan taşımacılıktan” bin 950 lira para cezası kesilecek ve aracı 60 gün trafikten men edecek.Erkoç, “Minibüsteki yolculara da 216 lira ceza kesilecek.Yeni sistemde çalışma ruhsatı iptal edilecek minibüslere polis “korsan taşımacılıktan” para cezası yanında aracı 60 gün trafikten men edecek. Minibüsteki yolcularda ceza ödemek zorunda kalacak” diye bilgi verdi.

 

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevinç Yildiz
Sevinç Yildiz - 8 yıl Önce

İyiki varsın

banner137

banner138