Işıkara, “Er geç Marmara sallanacak”

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Zonguldak’ta düzenlenen basın toplantısında, “Eğer, 2014'te olmazsa Marmara'da beklenen deprem potansiyelinin olma olasılığı gittikçe artar. Yani kurtuluş yok. Er veya geç Marmara sallanacak" uyarısında bulundu.

Işıkara, “Er geç Marmara sallanacak”

Yalova için risk hem Marmara’dan hem Gemlik’ten

 

Prof. Dr. Işıkara, haritada işaretli olan Kuzey Anadolu Fay zonu üzerinde bulunan Tokat, Erzincan, Bingöl ve Elazığ’da 7’nin üzerinde, Hatay’da 7, İzmir ve civarında 6’nın üzerinde, Marmara’da 6.5-7 arasında, Gemlik’te de 7’nin üzerinde deprem olma olasılığının yüksek olduğunu vurguladı. Işıkara, "Bilim, bir depremin nerede ve ne büyüklükte olabileceğini söylüyor. Ama zamanını söylemiyor. Olma olasılığını söylemek, bir depremin tarihini vermek değildir. Olma olasılığı da var, olmama olasılığı da var. Eğer 2014’te olmazsa, Marmara’da beklenen deprem potansiyelinin olma olasılığı gittikçe artar. Yani kurtuluş yok. Er veya geç Marmara sallanacak. Ve Türkiye’nin kalbi sallanacak."

 

Riskli Bölgelerin Haritası

 

Prof. Dr. Işıkara, Şubat 2011’de hazırladığı, Türkiye’de deprem olma olasılığı en yüksek bölgelerin haritasını da açıkladı. Işıkara, “Burada gördükleriniz şu anda Türkiye’de deprem olma potansiyeli en yüksek olan yerler. Ancak bu demek değildir ki diğer yerlerde deprem olmayacak. Hayır, olacak ama buralarda olma olasılığı çok yüksek." Prof. Dr. Işıkara, haritada işaretli olan Kuzey Anadolu Fay zonu üzerinde bulunan Tokat,Erzincan, Bingöl ve Elazığ’da 7’nin üzerinde, Hatay’da 7, İzmir ve civarında 6’nın üzerinde, Marmara’da 6.5-7 arasında, Gemlik’te de 7’nin üzerinde deprem olma olasılığının yüksek olduğunu vurguladı.

 

YORUM EKLE