Jeotermal Tarife Netlik Kazanmadı

İl Genel Meclisi mart oturumlarında Armutlu ve Termal ilçelerinde bulunan 11 jeotermal kuyudan kullanılan jeotermal su kullanım bedelinin nasıl tespit edileceği meclis gündemine geldi.

Jeotermal Tarife Netlik Kazanmadı
 Türkiye’nin en zengin jeotermal kaynaklarının bulunduğu Afyonkarahisar ve Kütahya illerindeki sistemi inceleyen İl Genel Meclisi heyeti gözlemlerini meclis üyelerine aktardı. Jeotermal su bedelinin tespiti konusunda kuyulara sayaç takılıp takılmaması, m3 üzerinden bedel alınıp alınmayacağı, fiyat tarifesinin nasıl belirleneceği meclis üyelerinin üzerinde tartıştıkları noktalar oldu. Konu ile ilgili söz alan CHP’li İl Genel Meclis üyesi Bahar Doğan, “İlgili yönetmeliğin 25.maddesi Yalova’daki bütün jeotermal kuyulara sayaç takılmasını gerektiriyor. Mevzuat neyse biz ona göre karar almak zorundayız. Sayıştay denetçisi de bu konuda uyarıda bulunmuştu.Ancak alınacak bedelin buradaki yatırımcıyı zor durumda bırakacak şekilde olmaması gerekir”  dedi.

Yapılan görüşmeler sonucunda meclis, fiyat tarifesinin belirlenmesi noktasındaki ayrıntıların araştırılması amacı ile Çevre ve Plan Bütçe Komisyonlarına ek süre verilmesini oy birliği ile kabul etti.

YORUM EKLE

banner137

banner138