Kocadere Şehitleri 91’inci Yıldönümünde anılacak

Kocadere Şehitleri 91’incı Yıldönümünde de hüzünle anılacak. 29 Nisan 1921 günü o yıllarda bir köy olan Kocadere Beldesi'nde 830 Türk'ün camilere doldurulup yakılarak şehit edildiği o günün anısına Kocadere'de bir anma töreni düzenlenecek.

Kocadere Şehitleri 91’inci Yıldönümünde anılacak

Kocadere Şehitlerini Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kocadere Belediye Başkanı İlhan Aslan, "91 yıl önce yaşanan bu üzücü olayın acısını halen içimizde hissediyoruz" dedi.

Aslan, “Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz”

Tören öncesinde bir mesaj yayınlayan Kocadere Belediye Başkanı İlhan Arslan, "O üzücü günün ardından 91 yıl geçti. Ama o gün gönüllerimize düşen ateşin acısı halen tüm sıcaklığı ile gönüllerimizi yakmaya devam ediyor.”dedi. Kocadere Belediye Başkanı İlhan Aslan sözlerine şöyle devam etti, “830 vatan evladının vahşice, hunharca, insanlık dışı bir şekilde camilere doldurularak yakılması halen bir insanlık ayıbı olarak tarihteki yerini koruyor. Bugün Ermenilerin soykırım olarak tanınması için uğraştıkları o yalanı gören dünya devletleri nedense Burada yaşanan vahşeti görmezden geliyorlar. Biz burada yaşananların tüm Dünya tarafından bilinmesini istiyoruz. Düzenlenen törenle şehitlerimizi bir kez daha anacak ve onlara olan saygımızı bir kez daha göstereceğiz. Ruhları şad olsun" dedi.

Çınarcık’ın Kocadere Beldesi’nde düzenlenecek olan 91. Yıldönümü Şehitleri Anma Programı ise şu şekilde gerçekleşecek, 29 Nisan 2012 Pazar günü saat 11.00’de Kocadere Beldesi İlköğretim Okulu önünde oluşan kortejin şehitliğe hareketi intikali ve mevki alınması, ardından çelenklerin konulması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kocadere Belediye Başkanı İlhan Aslan’ın ve Çınarcık Kaymakamı Levent Elmacıoğlu’nun konuşmaları, şiirler, Aziz Şehitlerimiz için Kocadere Merkez Camii’nde MEvlid-i Şerif.

YORUM EKLE