banner134

Meclis itirazları reddetti

Meteoroloji İl Müdürlüğü ve yan tarafındaki alanın eğitim alanına dönüştürülmesi ile ilgili alınan meclis kararı sonrasında askıya çıkan imar planına 4 itiraz gelmişti. Yalova Belediye Meclisi bu itirazları yerinde bulmayarak reddetti. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise kararı yargıya taşıdıklarını son sözü mahkemenin söyleyeceğini dile getirdi.

Meclis itirazları reddetti

Meteoroloji İl Müdürlüğü ve yan tarafındaki alanın eğitim alanına dönüştürülmesi ile ilgili alınan meclis kararı sonrasında askıya çıkan imar planına 4 itiraz gelmişti. Yalova Belediye Meclisi bu itirazları yerinde bulmayarak reddetti.  Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise kararı yargıya taşıdıklarını son sözü mahkemenin söyleyeceğini dile getirdi.
Yalova Belediye Meclisi Meteoroloji Müdürlüğü ve yan tarafında bulunan ve imar planında park alanı olarak kayıtlı olan bölümün yapılacak imar değişikliği ile eğitim alanına dönüştürülmesi teklifini kabul etmiş belediye başkanı Vefa Salman ise kararı veto etmişti. Meclis teklifi bir kez daha görüşüp oy çokluğu ile yeniden kabul edince, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’da konuyu yargıya taşımıştı. Ancak prosedür gereği meclisin kabul ettiği imar plan değişikliği askıya çıktı. 1 ay boyunca askıda kalan plana Milli Emlak Müdürlüğü, Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası Yalova İl Temsilciliği ve CHP’li Yalova Belediye Meclis Üyeleri itiraz etti. İtirazlar meclis gündemine geldi. Konunun görüşmeleri esnasında ise hararetli tartışmalar yaşandı.


“Vatandaşlar olumsuz etkilenecek”


CHP adına söz alan CHP Grup Başkanı Şerafettin Çelik, "Burası için çok fazla alternatif aranmadı. Bu yer okul için uygun bir yer değildir. Burası eğer okula tavsiye edilir, orada bir okul yapılırsa; o okulun orada yaşattığı trafik yoğunluğundan dolayı hem çevrede yaşayan hem de okula çocuğu giden veliler sıkıntı yaşayacaktır” dedi.


“Okul o bölge için ihtiyaç”
AK Parti Grup Başkanı Kasım Avar: ise o bölge için bir okulun ihtiyaç olduğunu belirtti. Avar, "O bölgede yaşayan vatandaşlarımızın çocukları okula gidecek. Maalesef o bölgede başka bir alan yok. Bu bölgede şuan mevcut olan Atatürk İlköğretim Okulu’nda öğrenci sayısı 1400. Burada okuyan öğrencilerin daha sakin, huzurlu, güzel bir ortamda öğrenim görebilmeleri için ek başka bir okula ihtiyacı var” diye konuştu.


“Neden komisyona geldi”
İmar Komisyonu Başkanı Cemil Aydın ise konunun İmar Komisyonuna gönderilmesine tepki gösterdi. Aydın, “Mahkeme kararının komisyona havale edilmesi yanlıştır. Hazine demiş ki; 'ben bu park alanını resmi kurum yapmak istiyorum.' Mahkemede 'hayır park kalacak' demiş. Bu mahkeme onu ilgilendiriyor. Bu mahkeme bunu içtihat kabul edebilir. Başkanın açtığı davayı kabul edebilir, reddedebilir”  şeklinde konuştu.


“Alternatif var dedik dinlemediler”


 Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise orasının yanlış yer olduğu ısrarla söylemesine ve alternatif yer sunmasına rağmen bir türlü sözünü dinletemediğini vurgulayarak, “Alternatif yer var mı? Var. Hem de Kadıköy Bölgesi'nde. Bunu söyledim daha önce. Taşımayı da belediye olarak üstüme aldım. Milli Eğitim Müdürüyle konuştum. Yalova’da en çok talep gören, araya adam sokulan okullar nerede? Ziya Gökalp ile Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu” dedi.

 

 

 

YORUM EKLE