banner123

Mevcutlar Yetmedi Yenileri Geliyor

TEMA Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan Delmece ve Karlık Yaylasında inşa edilmesi süren Rüzgar Enerjisi Santrallerinin doğaya verdiği zararın onarılmasının çok güç olduğunu dile getirdi.

Mevcutlar Yetmedi Yenileri Geliyor

Tezcan YARES tarafından bölgede yeni RES yapımları için de çalışma başlatıldığını vurguladı.
Armutlu ve Çınarcık’ta yapılan RES’lerin yapımı esnasında ormanlara ciddi zarar verildiğini dile getiren doğaseverler ortaya çıkan zararın geleceğimizin mirası olan ormanlarımıza onarılması çok güç zararlar verdiğini dile getirdiler. Bu kapsamda yapılan RES’lere yenilerinin ekleneceğini duyuran TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan ise bunun kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı. Yalova’nın tarım topraklarına ve ormanlarına yapılan bu saldırıya bir anlam veremediklerini söyleyen Tezcan açıklamasında, “Uydudan baktığımızda Çınarcık'tan Armutlu'ya kadar Rüzgar Enerjisi Santrallerinin boncuk gibi dizildiğini görüyoruz. Görüntüleri yaklaştırdığımızda ormanın nasıl katledildiği açıkça ortaya çıkıyor. Birde yerden çekilen fotoğraflara bakalım. Facia daha açık belli oluyor. Yetti mi hayır yetmedi. Yeni rüzgar santralleri geliyor. Geçtiğimiz hafta Çınarcık'ta YARES Rüzgar Enerji Santrali Halkı Bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bunun anlamı yenilerinin geldiğinin müjdesidir. Delmece Yaylası etrafı da rüzgar gülleriyle şenlenecek.


Ayrıca biliyor musunuz Yalova Ormanları Dünya Model Orman Ağı'nın üyesidir.
Rüzgar enerjisi aslında bizim savunduğumuz bir enerjidir. Ancak ormanlarımızı katletmeden bu enerjiden faydalanma yollarını bulmalıyız. Yalova'nın tarım toprakları yüzde yediye düşmüştü. Ormanlarımız yüzde altmış idi. Bununla gurur duyuyorduk. Ülkemizde o kadar çok kayalıklarla kaplı dağlar tepeler var ki. Neden Yalova'nın ormanlarına kuruluyor. Bunun mantık ölçüleri içinde hiçbir cevabını bulamıyorum. Bilen varsa söylesin" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yalçın birlik
Yalçın birlik - 12 ay Önce

Biraz oksijen için çınarçığa gidiyorduk,çok üzüldüm, ormanlar katledilmeden yapılmalı.