Plajlar 2 haftada tertemiz oluverdi!

Yalova’da bazı plajlarda limiti aşan fecal streptokok değerlerinin, iki hafta sonra yapılan analizlerin tamamında limit altına düşmesi, “plajlarda iki hafta ne değişti” sorusunu sorduruyor.

Plajlar 2 haftada tertemiz oluverdi!

Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün kendi verilerine göre, 29 Mayıs tarihli sezon başı deniz suyu analizlerinde Yalova merkezinde Su Ürünleri Plajı, Çiftlikköy’de Halk Plajı, Altınova’da Saralkent sahili plajlarında, fecal streptokok (FS) değeri açısından 1000 olan limit değerin üzerinde kirlilik içeriyordu. FS’nin 1000 değerini aşması durumunda denize girmenin yasaklanması gerektiği belirtiliyor. 29 Mayıs’ta analiz örnekleri alınan toplam 14 plajdan 8’i temiz, 4’ü kirli fakat girilebilir, 3’ü ise girilemeyecek derecede risk içeriyordu.

Ancak sadece 2 hafta sonra, 12 Haziran tarihinde bu plajlardan alınan numunelerin tamamında tüm değerlerin limitlerin altında çıkması üzerine Halk Sağlığı İl Müdürü İbrahim Dedecan, “En son yapılan değerlendirmeye göre denize girmenin yasaklanması gereken hiçbir plaj yok” açıklamasını yaptı. Belli periyotlarla alınan numuneler, sezon içinde kirlilik değerlerinin anında takibinin yapılmasını sağlıyor. Ancak sezon başında farklı farklı plajlarda yüksek olduğu gözlenen kirliliğin sezon başladığında aniden limit altına düşmesi de vatandaşlarda soru işaretleri yaratıyor. Müdür Dedecan ise arıtma tesisinin devreye girmesinin denizdeki kirliliği azalttığını ifade ediyor. Mavi bayrak adayı Armutlu İhlas Plajı’nın bile analiz sonuçlarına göre ‘kirli ancak girilebilir’ kategorisinde olduğu Yalova’da, düzenli ölçümlerin tam ve doğru yapılması, hem Yalovalıların, hem de yaz tatili için ilimizi tercih eden turistlerin en önemli temennisi.

 

 

 

 

 

YORUM EKLE