Poşette De Para İadesi İstenebiliyor

Poşetlerin para ile satılmaya başlanması ile birlikte bu ürünlerde meydana gelen ayıp ve kusurların tazmin edilip edilemeyeceği de gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Yalova Şube Başkanı ve İl Hakem Heyeti üyesi Funda Ayarcı, “Satın alınan bu malda meydana gelen kusur ve ayıplarla ilgili vatandaşlar TÜKODER ve İl Hakem Heyetine başvurabilir” dedi.

Poşette De Para İadesi İstenebiliyor

Kanun gereği 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren meyve, kargo ve kuru temizleme poşetleri haricindeki tüm poşetlerin para ile satılması şartı getirildi. Marketlerden ve AVM’lerden alınan malları taşımak için alınan her poşet için ödenecek tutara 25 kuruş eklenmeye başlandı. Hal böyle olunca da vatandaşlar poşetin de bundan sonra bir ürün statüsü kazandığını dolayısıyla bu üründe meydana gelecek bir ayıp ve kusurda ne yapacaklarını sorgulamaya başladılar.

Poşetler artık parayla satılan bir mal durumunda olduğundan, elbette ki bu malda ki bir ayıp ve kusur durumunda vatandaşlar zararlarının tazmini, malın bedelinin iadesini de isteyebilecekler. Peki, bunu yapmak isteyen vatandaşlar nasıl bir yol izleyecekler. Konuya açıklık getiren Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Yalova Şube Başkanı ve İl Hakem Heyeti üyesi Funda Ayarcı, “Yasalar gereğince her vatandaş alışveriş sonrasında meyve, kargo ve kuru temizleme poşetleri haricindeki tüm poşetleri kullanmak isterse poşet başına 25 kuruş bir bedel ödemek zorunda. Vatandaşlar satılan poşette her hangi bir ayıp ya da kusur tespit ederlerse, ya da malı taşırken poşet kendiliğinden yırtılıyorsa bu konuda TÜKODER ve İl Hakem Heyetine başvuruda bulunabilir. İl Hakem Heyeti malın ayıplı ya da kusurlu olduğunu tespit ederse bu konuda bir karar verir. Verilen karar mahkeme kararı hükmünde olur ve vatandaş parasının iadesini talep edebilir” dedi.

İnternette 10 kuruş markette 25 kuruş
Marketlerde her poşet için 25 kuruş ödenirken, internette ki alışveriş siteleri üzerinden satılan poşetlerin tane fiyatı 10 kuruşlar, 28 kuruş aralığında değişiyor. Vatandaşlar bu duruma da tepki göstererek, “İnternetten aynı poşetleri 10 kuruşa almak mümkün. Ama markete gittiğimizde bize poşetin tanesi 25 kuruştan satılıyor. Bu fiyat çok pahalı” dediler.


 

YORUM EKLE

banner137

banner138