banner131

Prizren-Yalova üniversite işbirliği kapıda

Geçtiğimiz günlerde Kosova, Makedonya ve Arnavutluğu ziyaret eden Yalova Üniversitesi heyeti, Prizren Üniversitesi ile işbirliği için ilk adımları attı.

Prizren-Yalova üniversite işbirliği kapıda

Yalova Üniversitesi’nin bu yıl içinde kentte bir Balkan Kongresi’ne ev sahipliği de yapacağını söyleyen Yüsem Müdürü Prof. Dr. İsmail Adak, Kosovalı 25 öğrencinin de üniversitenin sertifikalı meslek edindirme kurslarına katılmak üzere bu ay Yalova’ya gelerek iki aylık bir teorik ve pratik eğitimden geçeceğini, pratik eğitimleri tersanelerde alacaklarını kaydetti.

Yalova Üniversitesi, Sebahattin Zaim Üniversitesi ve İlim Yayma Vakfı heyetleri, geçtiğimiz hafta Balkanlara gerçekleştirdikleri ziyarette İzmir Sanayi Ticaret Odası heyeti ile de bir araya gelmişti. Balkanlarda, özellikle 1,6 milyon nüfuslu Kosova’da işsizliğin ve eğitimin büyük sorun olduğunu ifade eden Prof. Dr. Adak, “Balkanlarda 4 devlet, 17 ise özel üniversite var. Biz Prizren Üniversitesi rektörüyle görüştük. Yakın bir tarihte Türkiye’de Balkanlarla ilgili bir kongre düzenleme kararı aldık. Bunu da Yalova’da gerçekleştireceğiz” dedi. Adak, Prizren Üniversitesi ile ortak bir ders programı hazırlayacaklarını, bunun siyasi açıdan istikrarsız durumdaki Kosova için belli bir altyapı oluşturacak çalışmaların başlangıcı olmasını temenni ettiğini söyledi.

 

YORUM EKLE