Taş Ocağı Kabusu Yeniden Hortladı

Yalova eski Valisi Yusuf Erbay'ın yoğun çabaları ile Gayri Sıhhi Müessese (GSM) ruhsatı verilmeyerek önü kapanan taş ocaklarına yeni maden yasasına göre yeniden ruhsat verilmeye başladı. Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli yeni taş ocaklarının ruhsat için başvuru yapmasının kendilerini kaygılandırdığını söylerdi.

Taş Ocağı  Kabusu Yeniden Hortladı
Yalova'da doğanın tahrip edilmesine, orman ve tarım alanlarının yok olmasına neden olan taş ocakları Yalova halkı tarafından hep tepkiyle karşılandı. Bu kapsamda Yalova eski Valisi Yusuf Erbay'da ilde yeni taşocaklarının açılmasının önüne geçilmesi amacıyla bir dönem yoğun çaba harcamış ancak maden dairesi tarafından kendilerinden görüş almadan ruhsat verilmesi üzerine GSM ruhsatı vermeyerek bu ocakların açılmasını engellemişti. Yapılan bu hamle ile sayısı milyonları geçen ağaç varlığının korunması da sağlanmıştı. Bu rakam dönemin valisi Yusuf Erbay tarafından kamuoyuna, "4 milyon 200 bin ağaç" olarak duyurulmuştu. 

Ancak taş ocağı kabusu yeni maden yasası ile yeniden hortladı. Konuyla ilgili endişe verici açıklama ise Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli'den geldi. Beşli yasanın ardından bir çok taş ocağının ruhsat için başvuru yaptığını dile getirerek, "Bu bizi çok endişelendiriyor. Taşocakları doğaya ve tarımsal alanlara onarılması çok güç zararlar veriyor. Sayısız ağaç ve bitki çeşidi taşocakları ile yok ediliyor. Artık birileri bu konuya kalıcı olarak dur demeli. Bu kabus Yalova'nın önünden çekilmeli. Valilik başta olmak üzere tüm ilgili kurumlara başvuruda bulunarak bir şeyler yapılmasını istedik. Bizim tek amacımız ve hedefimiz var. O da Yalova'nın doğal yapısının tahrip edilmesinin önüne geçmek, tarımsal alanların zarar görmesini engellemek. Biz başka kaygı taşımıyoruz. Böyle giderse Yalova işin farkına vardığında çok geç kalacak ve ilde tarımsal alanlarda ciddi zararlar yaşanacak. Biz bu işin peşini bırakmamakta kararlıyız. Sonuna kadar taşocaklarının karşısına dikileceğiz. Bizim gibi düşünen STK'ları da bu konuda ayağa kalkmaya davet ediyorum. Yetkililerin de bu ile zarar verecek, toplumun karşı çıktığı şeylere izin vermemeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum" diye konuştu. 
YORUM EKLE
YORUMLAR
beyzanur bal
beyzanur bal - 4 yıl Önce

Bence belediye elinden geleni yapar