banner123

Tokalak, “Balık fiyatı mayısta artmaya başlar”

SS Yalova Merkez Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, geçtiğimiz hafta sonu başlayan av yasağının bu dönemde balık fiyatlarına çok fazla etkisinin olmayacağını söyledi.

Tokalak, “Balık fiyatı mayısta artmaya başlar”

Tokalak, “15 Nisan – 1 Eylül tarihleri arasında gırgır, trol, manyat ve algarna ile su ürünleri avcılığı, tüm Türkiye’de yasaktır. Bunlar birer avlanma metodudur. Uzatma, voli ve alamana ağlarıyla yapılan ağ balıkçılığı ise 12 ay boyunca serbesttir. İl olarak bu yasaktan yarı yarıya etkileneceğimizi düşünüyorum. Küçük balıkçı tekneleri zaten avlanmaya devam edecek. Mayıs ayından sonra fiyatlarda oynamalar olur.

Haziran, temmuz, ağustosta ise balık fiyatları genel olarak artar” diye konuştu. Tokalak, balıkçı tekneleri arasında G plakalı gırgır teknelerinin 1 Eylül’e kadar yasaklı olduğunu, D plakalı kıyı balıkçılarının ise avlanmaya devam edeceklerini kaydetti. Balık hasadının yüzde 90’ını ise, av yasağı kapsamına giren büyük tekneler elde ediyor. Çevre örgütlerinin verilerine göre, 2011’de denizlerde kayıtlı olarak avcılık yapan 17 bin 203 tekneden yüzde 90’ı, geleneksel yöntemlerle avcılık yapan 10 metrenin altındaki tekneler iken, geri kalan yüzde 10’luk büyük tekneler ise denizlerimizdeki balık hasadının yüzde 90’ını elde ediyor.

 

 

 

YORUM EKLE