İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ OKULLARDA DA ANLATILACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yalova İl Müdürü Mehmet Salih Aydın, iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin toplumda daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla 2017/2018 eğitim ve öğretim döneminde okullarda eğitimler gerçekleştirilerek konunun önce gençlere anlatılacağını dile getirdi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ OKULLARDA DA ANLATILACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yalova İl Müdürü Mehmet Salih Aydın, sağlığı ve güvenliğinin öneminin toplumda daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla  2017/2018 eğitim ve öğretim döneminde okullarda eğitimler gerçekleştirilerek konunun önce gençlere anlatılacağını dile getirdi.
İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda halkın bilinçlendirilmesi çalışmalarına okullardan başlanacak. Bu konuda açıklamada bulunan SGK Yalova İl Müdürü Mehmet Salih Aydın, "Modern iş sağlığı ve güvenliği yaklaşımında önleyici ve sürekli iyileşmeye odaklı bir yapılanma söz konusudur. Bu anlayışı hayata geçirmek için öne çıkan ve vazgeçilmez olan husus ise güvenlik kültürüdür. Bakanlık olarak bu kültürün topluma kazandırılması için; Bakanlığımız, İş sağlığı ve güvenliğinin eğitime aktarılması sürecinde de, mesleki eğitimin öneminin yanında, okul öncesinden başlayarak tüm çalışma hayatını içine alan ömür boyu öğrenmeyi hedeflemektedir. İlköğretim dönemi okul kitaplarına iş sağlığı ve güvenliği kültürünü aşılayan çizgi bantlar yerleştirilmiştir. İlköğretimden yükseköğrenime kadar tüm seviyelere ilişkin müfredata iş sağlığı ve güvenliği konularının eklenmesi sağlanmıştır. Üniversitelerin teknik eleman ve mühendis yetiştiren bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği dersi 2015 yılından itibaren zorunlu ders olarak verilmeye başlanmıştır. Bir taraftan çocuklara, gençlere ve çalışanlara, tehlike ve riskleri önleme eğitimleri verilirken diğer taraftan sağlık ve güvenlik ile ilgili tavır ve davranışlar öğretilecek. Bunun neticesinde yaşamın her safhasında özellikle de iş yerlerinde sağlık ve güvenlik kültürünün geliştirilmesi sağlanacaktır. Sonuç olarak, iş sağlığı ve güvenliği koşullarının istenen seviyeye getirilebilmesi ancak işveren, çalışan, uzman, profesyonel, STK, kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere ilgili tüm tarafların konuya karşı hassasiyet gösterip bu hayati konuyu sahiplenmeleriyle mümkün olacaktır.  Sağlıklı ve güvenli bir gelecek adına başlatılan seferberlik programıyla; iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin toplumsal düzeyde bilinç ve farkındalık oluşturulacak, tarafların iş sağlığı ve güvenliği kapsamında karşılaştıkları sorunlara yönelik çözümler geliştirilecektir" dedi. 

YORUM EKLE

banner137

banner138