Yeşile doymak isteyen vatandaşların genellikle kaçış güzergahı olan bu rota da, Karaca Ağaç Müzesi’de bu yol üzerinde. Yol üzerinde birçok tesis var, dinlenirken hem yazıyla hem kışıyla büyülemeye devam ediyor. Budanan ağaçlar yeşermeye başlamış lakin bazı ağaçlar kurumaya yüz tutmuş durumda. Termal’i turistik amaç ile kullanan vatandaşlar, yolu ilk gördükleri zaman büyüleniyorlar. Yürüyüş yollarının yenilenmeye ihtiyacı olduğu ve acilen bir çalışma gerçekleşmesi gerekiyor. Yaya yürümek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşayabiliyorlar. Bisiklet yolu, yürüyüş parkurlarının düzenlenmesi, bakımlarının daha özverili şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Cinarli Hiyabana Bahar Geldi Haber Gazete Manset Yalova (3)

Çınarlı Hıyaban (Çınarlı Yol) Hikayesi Nedir?

Doğa harikası olan Termal Kaplıcalarını Yalova’ya bağlayan Termal-Yalova Çınarlı Yol (Çınarlı Hıyaban) Atatürk döneminden günümüze kadar yol boyunca var olan çınar ağaçlarının oluşturduğu yeşil tünel görüntüsü ile Yalova’nın en güzel yol güzergâhıdır. Dolmabahçe sarayı önündeki çınarlı yoldan vapurla ayrılarak deniz yolculuğu sonrası, aynı yolun Yalova’daki devamı olarak Ulu önder Atatürk zamanında, iskeleden başlayıp, Gazipaşa Caddesi’ni takiben kaplıca kapısına son bulan yolun uzunluğu 12 350 metre, genişliği 10 metredir.

Gökçe Barajı’nın yapımı sırasında, bu Çınarlı Yolda bulunan bir kısım çınarlar, baraj içinde ve yol dışında kaldı. Bu nedenle Yalova’yı Termal’e bağlayan Çınarlı Yol Yenimahalle yol kavşağında son bulur.

Yol güzergâhında bulunan Çınarların Dikimi 1930 yılı Şubat ve Mart aylarında yapılmış olup, fidanların arası 10 metredir. Ancak, sıralama çapraz gelecek şekilde dikildiğinden daha sıkmış gibi görünür. Böylece her 5 metrede bir çınar vardır. Çapraz dikim aynı zamanda ağaçların dengeli dallanmasını sağlanmış, böylece yol yeşil bir tünele dönüşmüştür.

Mevcut olan Çınar ağaçlarının fidanları, Teşvikiye ve Kocadere’den temin edilmiştir. Baltacı Çiftliği girişinden Termal’e kadar dikilen fidan sayısı 2250’dir.

Cinarli Hiyabana Bahar Geldi Haber Gazete Manset Yalova (4)Atatürk’ten günümüze kadar gelen Çınar ağaçlarının her sene Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararları doğrultusunda, Valiliğimiz tarafından gerekli incelemeleri yapılarak çürüyen ağaçların yerine yenileri dikilmekte budanması gereken dalların budama işlemleri yapılarak bakımı hatta bazı hastalıklara yakalananlarında tedavileri yapılmaktadır.

Yalova-Termal Yolu üzerindeki Çınar Ağaçları Yalova İstanbul II Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 14.5.1997 tarih ve 4491 sayılı kararı ile “Korunması Gereken Anıt Ağaçlar” olarak tescil edilmiştir.

İlimiz merkez ve Termal ilçesi arasında bulunan ve Turizmde bir marka olarak “Turizm Yolu” niteliğinde 12 Km’lik yol, Valiliğimizce tüm sanat yapıları, drenaj kanalları yapıldıktan sonra yolun tamamı yeniden asfaltlanarak hizmete açılmıştır.

Aynı yolun her iki yanında yaya yürüyüş yolu yapım çalışmalarının % 60’ı tamamlanmış olup, geri kalan kısmının da yapımı devam etmektedir.

Bağlarbaşı Kentsel Dönüşüm Çıkmazı Bağlarbaşı Kentsel Dönüşüm Çıkmazı

Haber: Duygu Saral

Cinarli Hiyabana Bahar Geldi Haber Gazete Manset Yalova (6)Cinarli Hiyabana Bahar Geldi Haber Gazete Manset Yalova (5)

Editör: Arda Yavuz