26 Mayıs'ta Büyük Emekli Mitingi

26 Mayısta Ankara’da gerçekleşmesi planlanan ‘Büyük Emekli Mitingi’ne katılacağını aktaran Özel: “ İstanbul'da ortalama kira 23 bin lira, asgari ücret 17 bin lira. Bunun Avrupa'da bir örneği yok. Ortalama kiranın yarısından az emekli maaşı alan dünyada hiçbir ülke yok. Emeklimize ve emekçimize yapılan zulmün altını çiziyoruz. Geçen bayram İstanbulluların yüzde 70'i tatile gidemedi, memleketine gidemedi. Önümüz kurban... Bırakın kurban almayı Kayseri'ye otobüs bileti almanın maaşı aştığı bir süreçteyiz.”

Bakan Şimşek’in aldığı tedbirlere karşı sert eleştirilerde bulunan Özel, “Yüksek enflasyon maaşları dört ayda kuşa çevirdi. Herkesi 26 Mayıs pazar Büyük Emekli Mitingi'ne davet ediyorum. Emeklinin hakkını CHP alacak. Mehmet Şimşek... Harcamaları kısıp, tüketimi düşürecek bir yöntem arıyor. Görünmez IMF programı... Güya IMF yok ama hayaleti var. IMF'nin 'yap' dediklerini vatandaşa yaptırıyor. Program Şimşek'in Gulyabani programıdır. Şu Gulyabani'yi biraz da zenginlere götür be kardeşim...”

Sinan Ateş İddianamesine İlişkin

Sinan Ateş İddianamesine ilişkin açıklamalarda bulunan Özgür Özel, Ayşe Ateş ile görüşme gerçekleştirmişti. Gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Özel konuyla ilgili olarak “Görüşmede birçok şeyi konuştuk. Arkasında olduğumuzu söyledik, bir kez daha ifade ediyoruz. İddianamelerle yeni gerçekler ortaya çıkar, adalete atılmış adımdır. Gazeteciler, iddianamenin kendilerinin gerisinde olduğunu gördüler. Bu iddianamenin iade edilmesi, asla yargılamaya başlanmaması gerekmektedir. 

20 bin Öğretmen atamasına ilişkin ve Müfredat değişikliğine dair

Grup konuşmasında 20 bin öğretmen atamasını ve müfredat değişikliği ile kamuoyunu yankılanan konuya ilişin Özgür Özel, “Müfredat önemli dedik, sesimizi duyuramadık. Çıkmış Milli Eğitim Bakanı '10 günde görüşlerini bildirsinler' diyor, gülüyor. Küstahlık, küstahlık, küstahlık... 68 bin atama beklenirken, 20 bin mülakatlı atama söylediler. Biz atanmayan her bir öğretmenimizin arkasındayız, yanlarındayız. “ dedi.

Bahçeli İle Görüşmesi

Grup toplantısı öncesi Devlet Bahçeli ile 45 dakikalık görüşme gerçekleştiren Özgür Özel, “Tüm siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüştük, görüşmeye devam edeceğiz. Bugün Sayın Bahçeli’den dün talep ettiğimiz randevumuz saatler içinde karşılanarak bizleri kabul ettiler. Kendisiyle gayet olumlu verimli geçen bir görüşme gerçekleştirdik. Ortak bir açıklama yoksa görüşme taraflardan kendi ifadelerini paylaşabileceklerini ancak verilen cevapları paylaşmayacakları bir anlayışla sürmelidir.

Erdoğan görüşmesinde 'Efendim gizli kapaklı ne konuştunuz?' Görüşmede Dışişleri Bakanlığı'nın en üst görevlerinde bulunmuş bir büyükelçinin devlet geleneklerine uygun tutulmuş notları parti arşivine girmiştir. Benden sonra görev yapacak sayın genel başkanlarımıza aktarılmak üzere ilgili biriminde muhafaza edilmiştir. Kayıt dışı siyasete itiraz eden anlayışımızla bütün bilgiler merkez yönetim kurulumuzla PM ile paylaşılmıştır. Ancak biz neler söylediğimizi söyledikten sonra ne cevap aldınız o konuda onu söylemek bizim işimiz değildir. Ancak onu beklemek onu izlemek o konuda iyimser ihtiyatlı bir iyimserlikle beklenti içinde olmak bizim pozisyonumuzdur.

Ozgur Ozel Mhp Cartcurt

Bugün Bahçeli ile yaptığımız görüşmeden sonra, nezaketle bana 'Açıklama yapabilirsiniz' dediği halde ben kendisini orada ayakta bekleterek bir açıklama yapmayı doğru bulmadım. Ve görüşmede görüşülen her hususu bu kürsüden paylaşacak değilim ancak Bahçeli ile seçim sonuçlarını samimiyetle değerlendirdiğimiz, kendisinin değerlendirmelerini memnuniyetle dinlediğimiz tebriklerini kabul ettiğimiz ve son bundan sonraki sürece dahil olarak da son nerede yapıcı bir şekilde bu değerlendirmeleri gerçekleştirdiğimizi paylaşabiliriz.

 Dış politikada Filistin-Kıbrıs konusu başta olmak üzere Türkiye’nin tüm dış politikasını hangi gözle gördüğümüzü kendisiyle paylaşma, CHP’nin burada bir ana muhalefet partisi olduğunu milletimiz yapılacak ilk seçimlerde başka bir görev verene kadar ana muhalefet partisi olduğumuzu ancak yurt dışında Türkiye'nin partisi olduğumuzun altını bir kez daha çizdim. Ayrıca kendisinin de daha önce seçimlerden önce paylaştığı gibi 10 bin liralık emekli maaşıyla geçinmenin imkansızlığı noktasında görüşlerimizi ifade ettik.” açıklamasına yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı Adaylık Tartışmasına Noktayı Koydu                       

Özgür Özel adaylık tartışmalarına, partinin ve vatandaşın görüşlerine saygılı olduklarını duyururken, Kimsenin şüphesi olmasın. Kendi adaylığımı dayatmak, tarihi bir fırsatı kaçırmak gibi bir hatayı yapmayacağımdan herkes emin olsun, ifadelerine yer verdi. Konuya ilişkin ise Özgür Özel,

Bakan Fidan’dan Çağrı: “Filistin'i devlet olarak tanımaya davet ediyoruz” Bakan Fidan’dan Çağrı: “Filistin'i devlet olarak tanımaya davet ediyoruz”

“Geçmişte yaptığımız hataları tekrar etmeyeceğimizi söylemiştim, bu genel başkan için de öyledir yardımcıları için de öyledir üyeleri için de öyledir. Hazır birinci partiyken işler yolunda gidiyorken bir seçim yeni geride kalmışken gelecek seçime daha zaman varken aday tartışması dostumuz tarafından iyi niyetle yapılsa da bazı kötü niyetliler tarafından kışkırtılmaya çalışsa da hiçbirimize faydası olmayan bir tartışmadır.

Buradan gelecek seçim için şimdiden aday tartışmaları başlatmanın CHP’nin ivmesini düşürmek ona çelme takmaktan başka bir gayesi yoktur. Ne kadar iyi niyetli de olsa, soru da gelse hiçbir arkadaşımın bu tartışmalara dahil olmasını istemem. Kimin gönlünden kimin geçtiğinin hiçbir önemi yok.

 Halkın sesini dinleyerek, CHP'nin Grubu'nda kararlaştırılarak, bu seçim başarısı nasıl geldiyse öyle belirlenecektir. Kimsenin şüphesi olmasın. Kendi adaylığımı dayatmak, tarihi bir fırsatı kaçırmak gibi bir hatayı yapmayacağımdan herkes emin olsun.

Bundan sonraki süreçte hepimizin ortak doğrusu bu parti için omuz omuza yan yana bu partinin hiçbir değerinden korkmadan popülerleşeni kıskanmadan, güçleneni destekleyerek yanlışımızı uyararak örterek doğrumuzu alkışlayarak bu partinin bu gruptaki, bu partinin tüm belediyelerindeki her birisi bu partinin evladı olan yıldızlarını bu partinin evlatlarını güçlendirerek bu partiyi güçlendirmek boyumuzun borcudur. CHP kendi evlatlarından korkmaz, birileri istiyor diye birbiriyle uğraşmaz. CHP Türkiye İttifakı'nı kurdu, o ittifakı iktidar yapacak.” Dedi.

Haber: Duygu Saral

Editör: Arda Kızıltan