23 Nisa Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı için Yalova’nın önemli isimlerinden kutlama mesajları paylaşılmaya devam ediyor. Buna Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya’da katıldı ve çocukların bayramını kutladı.

“Demokratik bir meclis yapısı benimsendi”

23 Nisan’da Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde dönüm noktası yaşandığını, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının yıl dönümünü ve ulusal egemenliğin milletin iradesine dayandığını ilan eden bir gün olduğunu vurgulayan Vali Dr. Kaya, “Bu tarihi gün, milletin kendi kaderini belirleme hakkının yalnızca Türk Milleti’nin elinde olduğu, kayıtsız şartsız bağımsızlığını ve egemenliğini tüm dünyaya ilan ettiği gündür. Aziz milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, ulusal egemenliğin temelini oluşturan gazi meclisimizi kurarak, demokratik bir devlet yapısı benimsemiştir. Atatürk, egemenliğin kaynağının millet olduğunu vurgulayarak, Milletimize ve gelecek nesillere bu egemenliği kullanma ve koruma sorumluluğunu vermiştir. Onun bu vizyonu, ulusal egemenliğin sadece bir hükümet veya bir lider tarafından değil, tüm millet tarafından sahiplenilmesi gerektiğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Yalova İl Su Kurulu İlk Toplantısını Yaptı Yalova İl Su Kurulu İlk Toplantısını Yaptı

“Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız”

Atatürk’ün çocuklara duyduğu sevgi ve güveni her fırsatta dile getirdiğini, onları "milletin geleceği" olarak gördüğünü belirten Vali Dr. Kaya, “Onlara emanet ettiği Cumhuriyeti, muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma görevini de yine çocuklarımızın omuzlarına yüklemiştir. "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz." sözleri, Atatürk'ün çocuklarımıza duyduğu inancı ve beklentiyi açıkça ortaya koymaktadır. 1929 yılında Yalova'yı ziyareti sırasında, sürüsünü otlatan Sığırtmaç Mustafa ile karşılaşan Atatürk, onunla sohbet eder ve okula gidip gitmediğini sorar. Mustafa'nın okula gitmediğini öğrenince, hemen gerekenin yapılmasını sağlar ve Mustafa'yı eğitime kazandırır. Bu olay, Atatürk'ün çocukların eğitimine verdiği önemin en güzel ve anlamlı örneklerinden biri olup hep işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmada eğitimin ne kadar kritik bir önem arz ettiğini bizlere vurgulamıştır” dedi.

“Tüm dünya çocukları için daha eşit, umut ve hayat dolu bir dünya diliyorum”

Çocukların yarınların umudur olduğunu söyleyen Vali Dr. Kaya, “Onlara iyi bir eğitim vermek, milli ve manevi değerlerimizi aktarmak, en büyük görevimizdir. Onların mutlu, sağlıklı ve başarılı bireyler olarak yetişmeleri için var gücümüzle çalışacağız. Bugün, ulusal egemenliğin değerini ve önemini bir kez daha hatırlarken demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının korunması; tüm dünyada huzur ve güven ortamının tesis edilmesi için daima var gücümüzle çalışacağız. Savaşların son bulmasını temenni ediyor, tüm dünya çocukları için daha eşit, umut ve hayat dolu bir dünya diliyorum. Bu anlamlı gün vesilesiyle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” diyerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Editör: Arda Yavuz