KYK ÖNEMLİ BİR GÖREV ÜSTLENİYOR

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yalova İl Müdürü Mehmet Kalyon düzenlediği basın toplantısı ile kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 KYK ÖNEMLİ BİR GÖREV ÜSTLENİYOR

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yalova İl Müdürü Mehmet Kalyon düzenlediği basın toplantısı ile kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda basın mensupları ile bir araya gelen Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yalova İl Müdürü Mehmet Kalyon üniversitede okuyan öğrencilere verilen hizmetler açısından kurumun üstlendiği görevin önemini anlattı. Kalyon, "Üniversite’nin karşısında 1000 kişilik yurt yapımı, yatırım programına alındı. Projeleri çizildi ve tahminen Eylül ayı içerisinde inşaat ihalesi yapılacaktır. Ayrıca, referandum sürecinde Yalova’ya gelen Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ek olarak 750 kişilk bir yurt müjdesi daha vermiştir. Türkiye de KYK’da kalan öğrenci sayısı 600 bin civarındadır. Bu da üniversite de okuyan öğrencileri karşılama oranı olarak yüzde 21’dir. İlimizde ise yüzde 6,5 oranındadır ve bu oran Türkiye ortalamasının çok altındadır. Bu açığı kapatabilmek için; kısa vadede; Yüksek Öğrenim Kredi KYK İl Müdürlüğü; gelecek eğitim öğretim yılına daha fazla öğrenciye barınma imkânı sunmak için kiralamak suretiyle şu anda yurt olarak kullanılan ve belediyelerden yurt kullanma ruhsatı alınmış veya alınabilecek şartları taşıyan en az 200 kapasiteli yurt binası aramaktadır. Uzun vadede ise; özel sektörün/yatırımcının 1000 ile 5000 kişi kapasiteli yurt binasını Genel Müdürlüğümüz ile yapacağı protokol çerçevesinde bitirip binayı kurumumuza kiraya vermesidir. Burada kiralama süresi en az 15 yıl olmakta ve ondan sonra da her 5 yılda bir sözleşme yenilenmektedir. Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu, yurt binası yapıp kurumumuza kiraya verecek yatırımcılar aramaktadır" dedi. 

YORUM EKLE

banner137

banner138