Öğrencilere “Sıfır Atık” Eğitimleri

Çiftlikköy Belediyesi’nin geçtiğimiz ay başlattığı ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında ilçe genelindeki tüm okullarda öğrencilere eğitimler verilmeye başlandı.

Öğrencilere “Sıfır Atık” Eğitimleri

Çiftlikköy Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personelleri tarafından slaytlar eşliğinde yapılan sunumlarda öğrencilere atıkların kontrol altına alınmasıyla ilgili temel bilgiler verilerek, öğrencilerin atıkların geri dönüşümüne katkı sağlaması hedefleniyor.

Sıfır Atık Projesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde Türkiye genelinde başlatılan bir proje olduğunun altını çizen Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, “Çiftlikköy Belediyesi tarafından sıfır atık projesi ilçe genelinde sürdürülmektedir. Daha önce belediye personelimize yönelik atıklar ve çevre bilinci konulu seminer, uzmanlar tarafından verilmişti. Daha sonrasında belediyemizde atıkların kaynağında ayrıştırılmasını desteklemek ve doğru atık kutusu kullanımı yaygınlaştırmak amacıyla bina içinde geri dönüşüm kutularımızı devreye aldık. Şimdi de asıl hedef olan gelecek nesillerimizin bu konuda bilinçlenmesi ve sürece katılımlarını sağlamak adına personellerimiz okullarımızda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde çalışarak öğrencilerimize eğitimler veriyoruz. Ocak ayında da proje kapsamındaki eğitimlerin tamamlanmasını hedefliyoruz. Atık sorununu çözmek için gayret göstermek adına, israfı önlemek, doğal kaynakları daha verimli kullanabilmek için genç beyinlerimizin de işe katkıda bulunmasını istiyoruz. Daha iyi bir çevre için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız” diye konuştu.

Proje kapsamında Çiftlikköy Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekibi, Taşköprü’den Kılıçköy’e, Çiftlikköy merkezindeki okullardan köylere kadar ilçedeki 16 okulun tamamında sunumlar yapıyor. Öğrencilere geri dönüşümü sadece okullarında değil, evlerinde de başlatmalarıyla ilgili bilgiler veriliyor. Ocak ayı içinde tamamlanacak proje kapsamında okullar, kaynağında atık toplama ve ayrıştırma merkezleri olarak değerlendirilecek ve Çiftlikköy Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu sertifikalı firma tarafından toplanacak atıklar, geri dönüşüm tesislerinde işlenerek ekonomiye geri kazandırılacak.

YORUM EKLE