banner131

Aşırı sıcaklardan korunmak için...

Aşırı sıcaklardan etkilenecek kişilere yönelik önlemler içeren bir genelge yayımlandı

Aşırı sıcaklardan korunmak için...

 

Yalova İl Halk Sağlık Müdürü İbrahim Dedecan , aşırı sıcaklardan çocuklar ve yaşlılar, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyaç duyanlar, gebeler, aşırı kilolular, açık alanda yaşayanlar, kronik hastalar ve sürekli ilaç kullananların etkilenebileceği uyarısı yaptı.

 

Son zamanlarda hava sıcaklıkları ve nemdeki artışın, önlem alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğine işaret eden İl Halk Sağlık Müdürlüğü , özellikle dört yaşından küçükler, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyacı olanlar, gebeler, 65 yaş ve üzerindekiler, aşırı kilolular, açık havada çalışanlar, şeker, kalp-damar, karaciğerböbrek gibi kronik hastalığı olanlar, sürekli tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilacı kullananlarla alkol ve madde bağımlılarının bu durumdan daha fazla etkilenebileceğine dikkati çekti.


ÖNLEMLER

Sağlık Bakanlığı'nın genelgesinde aşırı sıcaklardan korunmak için şu önlemlere dikkat çekildi:

-Günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında dışarı çıkılmamalı, denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatler dışında da koruyucu 
güneş kremi, şapkagözlük kullanılmadır. 

-Dışarıya açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan giysilerle, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapkalarla çıkılmalı, koruyucu güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

-Dışarıda çalışması gerekenler korunmasız kalmamalı, aşırı hareketlerden kaçınmalı, sık sık tuzlu sulu gıdalar alınmalıdır.

-Yoğun fiziksel aktivite ve 
spor için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, ağır aktivitelerden kaçınılmalı, bol sıvı alınmalıdır.

-Güneş ve sıcaklık çarpması yönünden risk altındaki yetişkinlerle yaşlılar günde en az iki kez, bebekler ise daha sık izlenmelidir.

-Bebek, çocuk, 
engelli ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalı, araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

-Kapalı alanlar iyice havalandırılmalı, güneş gören pencereler için güneşlik kullanılmalıdır.

-Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bu mümkün değilse ayak, el, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

-Susuzluk hissi 
olmasa da her gün en az 2-2.5 litre sıvı alınmalıdır.

-Kahvaltıda az yağlı peynir, zeytin, taze sebze olmalı, kafein içeren içecekler yerine süt, 
meyve suyu, ıhlamur ve kuş burnu çayları tercih edilmelidir.

-Yağlı besinler ve kızartmalardan kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır.

-Kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

-Bol sebze ve meyve, süt, ayran ve meyve suyu tüketilmelidir. 

-Mide kramplarına neden olabilecek soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

-Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler tüketilmemelidir.

-Dışarıda ve açıkta satılan içecekler tüketilmemeli, çabuk bozulma riski olan yumurta, süt, balık gibi besinler açıkta bekletilmemeli, 
hijyen kurallarına uyulmalıdır.

 

YORUM EKLE