HİZMETLER ARTARAK SÜRÜYOR

Yalovalı vatandaşlar için hizmetlerini sürdüren Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan 2017 yılına ait faaliyetler açıklandı. Toplam 1 yıllık süreçte; Umut Merkezi kurslarından "Saklamıyorum Paylaşıyorum"a, Hoş Geldin Bebek projesinden Berber ve Kuaför Hizmetine kadar birçok projeden Yalovalı vatandaşların faydalanması sağlandı.

 HİZMETLER ARTARAK SÜRÜYOR

Yalovalı vatandaşlar için hizmetlerini sürdüren Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan 2017 yılına ait faaliyetler açıklandı. Toplam 1 yıllık süreçte; Umut Merkezi kurslarından "Saklamıyorum Paylaşıyorum"a, Hoş Geldin Bebek projesinden Berber ve Kuaför Hizmetine kadar birçok projeden Yalovalı vatandaşların faydalanması sağlandı.


Yalova Belediyesi tarafından Umut Merkezleri bünyesinde verilen kurslara Ocak ayından yılsonuna kadar toplam 12227 kadın katıldı. Toplam 300 hasta ziyareti gerçekleştirildi. Yaşlılara yapılan ziyaretler ise 900 olarak açıklandı. ‘Saklamıyorum paylaşıyorum’ adlı projede toplam 3310 ev eşyası ve kıyafet ihtiyaç sahiplerine verildi. ‘Hoş Geldin Bebek’ projesinde toplam 2003 yeni doğan bebek ziyaret edilerek hediyeleri verildi. Yalova Belediyesi’nin yeni projelerinden olan hasta ve yaşlılara sunulan berber ve kuaför hizmetinden 5 ayda toplam 300 kişi yararlandı. Ambulans hizmetinden 545, engelli aracı hizmetinden de toplam 249 vatandaşımız yararlandı. Sıcak yemek dağıtımında ise 1 yılda 60 bin vatandaşa hizmet verildi. Eylül ayında öğrencilere yönelik yapılan çalışmalarda toplam 851 ilk ve ortaokul öğrencisine kırtasiye yardımı yapılırken Ağustos ayında 102 hacı adayı vatandaşa ziyaret gerçekleştirilerek havlu hediye edildi.    


Umut Merkezi Kurslarında Kadınlar Kendilerini Geliştiriyor


Yalova Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında Yalova Belediyesi Umut Merkezleri bünyesinde Yalovalı kadınlar için verilen kurslar devam ediyor. Talep doğrultusunda açılan toplam 20 branş kursunda kursiyerler, gerek kendini geliştirmek gerekse ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla kurslara katılıyor.


Ev Tekstili Dikimi, El Nakışı, Hazır Giyim, İğne Oyası, Çini, Seramik, Deri İşletmeciliği, Dekoratif Ev Aksesuarları, Filografi, El Sanatları, Resim, Takı Tasarımı, Tezhip, Makine Nakışı ve Mefruşat gibi kurslarda yapılan el emeği göz nuru eserler kursların yıl sonu sergilerinde Yalovalılar için sergilenirken, düzenlenen hediyelik eşya günlerinde de ev ekonomisine katkı sağlaması için eserler Yalovalıların beğenisine sunuldu. Okuma-Yazma, Spor, Almanca, İngilizce, Arapça gibi kurslarda da kadınlar kendilerini geliştirme imkanı buldu.


"Saklamıyorum Paylaşıyorum" Projesi Devam Ediyor


‘Sizin fazlanız başkasının eksiği olabilir’ sloganıyla çalışmalarını yürüten ‘Saklamıyorum Paylaşıyorum’ mağazalarında (Gaziosmanpaşa ve Bayraktepe Umut Merkezleri) ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza kıyafet ve çeşitli ev eşyaları teminine devam ediliyor.

Merkezlere gönderilen eşyalar Umut Merkezi çalışanları tarafından kontrol ediliyor. Gözden geçirilen kıyafetler ve eşyalar ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza bu merkezlerden ücretsiz olarak veriliyor.

2017 yılının Ocak ayından Aralık ayına kadar toplam 3310 giysi ve eşya, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak verildi. Kampanyaya katılıp destek vermek isteyen vatandaşlarımızda Yalova Belediyesi Çözüm Noktaları ve Umut Merkezleri’ne başvuru yapabileceği gibi büyük ev eşyası katkısı sağlamak isteyen vatandaşlarımız ise (0226) 811 59 00 -01 numaralı telefonlardan eşyalarının teslim alınmasını isteyebilirler.


Sıcak Yemek Hizmetinden 60 Bin Kişi Yararlandı


Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerekli incelemeler neticesinde belirlenen ailelere sıcak yemek hizmeti sürdürülüyor. Ocak aydından yılsonuna kadar ki 1 yıllık süreçte; Yalova ve merkez mahalleler içerisinde toplam 60 bin kişinin bu hizmetten faydalanması sağlandı.


Evden Çıkma İmkanı Olmayan Vatandaşlar İçin Berber ve Kuaför Hizmeti


Kentteki engelli, hasta ve yaşlı vatandaşlara yönelik evde ücretsiz kuaför hizmeti Ağustos ayından beri devam ediyor. Evden çıkma imkanı olmayan hasta ve yaşlı vatandaşlar için başlatılan hizmetten yılsonuna kadar ki 5 aylık süreçte 300 vatandaşımız yararlandı. Ücretsiz kuaför hizmeti kapsamında evden çıkamayacak derecede engelli, hasta ve yaşlı olan vatandaşların saç ve sakalları, hijyen ve sağlık koşullarına dikkat edilerek kesiliyor. Birçok kişisel ihtiyacını yakınlarının yardımlarıyla yapma mecburiyetinde kalan vatandaşlar, yapılan hizmet sayesinde ihtiyaçlarını kolayca karşılayabiliyorlar. Vatandaşlar, Yalova Belediyesi Umut Merkezlerine, mahalle muhtarlıklarına ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurarak bu hizmetten yararlanabiliyor.


Hoş Geldin Bebek Projesi’nde 2003 Bebek Ziyaret Edildi


Yalova Belediyesi tarafından kentte yeni doğan bebekler için başlattığı ‘Hoş Geldin Bebek’ projesinde yılsonuna kadar toplam 2003 bebek ziyaret edilerek hediyeler verildi. Devam eden projeye çoğu zaman Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, eşi Dilek Akdeniz Salman ile birlikte katılıyor.


Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar, 2018 yılında da artarak devam edecek.  

YORUM EKLE