banner131

Kırmızı Su Korkuttu

Yalova’da yer altından çıktığı iddia edilen kırmızı su vatandaşları korkuttu. Olayın üzerine harekete geçen Yalova Valiliği korkulacak bir durum olmadığını olaya suya karışan dolgu malzemelerinin neden olduğunu duyurdu.

Kırmızı Su Korkuttu

Yalova’nın Gazioasmanpaşa Mahallesi İlkbahar Sokak üzerinde yer alan boş bir arazide yerin altından çıktığı iddia edilen kırmışı bir su etrafa yayıldı. Suyu gören mahalle sakinleri ise paniğe kapıldı. Konunun belediyeye bildirilmesi sonrasında ekipler bölgeye gelerek sudan numuneler aldılar. Kırmızı renkteki suyun ne olduğu bilmediklerini ve ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını dile getiren mahalle sakinlerinden Bedriye Yıldırım ise, “Burada birden bire kırmızı bir su belirdi. Boyamı, zehir mi bilemiyoruz. Hayvanlar zehirlenecek diye de korktuk. Kırmızı su bir anda oradan çıkmaya başladı. Hayvanlar da kırmızıya boyandılar. Bu durum bizi endişelendirdi. Bu suyun ne olduğunu bilmiyoruz” dedi.
Kırmızı su ile dolan alanda yüzen ördekler de kırmızı renge boyandılar. Kırmızıya boyanan ördekleri ve kırmızı suyu görenler de şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Valilik harekete geçti
Olayın duyulması üzerine Yalova Valiliği harekete geçerek belirtilen bölgede inceleme yaptı. Olaya suya karışan dolgu malzemelerinin neden olduğunu açıklayan Yalova Valisi Muammer Erol ise yüreklere su serpti. Valilikten yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi, “İlimiz Gazi Osman Paşa Mahallesi Kış Sokak üzerinde bulunan boş arazide kırmızı renkli su birikintisi bulunduğuna dair basına da yansıyan bilgiler edinilmiştir. İl Emniyet Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Yalova Belediye Başkanlığı ekiplerince yapılan ilk incelemelerde; yağmur sularının yol yapımında kullanılan dolgu malzemesinin tortuları ile birikerek, dolgu malzemesinin rengini aldığı değerlendirilmiş ve su birikintisi ile temas eden canlılarda olumsuz sağlık belirtileri bulunmadığı tespit edilmiştir.

Halk sağlığını olumsuz etkileyecek durum tespit edilmemekle birlikte gerekli incelemeler yapılmak üzere numuneler ilgili kurumlarca alınmıştır”

Çevre şehircilikte açıklama yaptı
Yalova Valiliğine ek olarak bir açıklama da Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden geldi. Müdürlükten yapılan açıklamada, “İlimiz Merkez Gaziosmanpaşa Mahallesi İlkbahar Sokak üzerinde yer alan boş bir arazide yerin altından çıktığı iddia edilen kırmızı bir su ile ilgili basında çıkan haberler üzerine İl Müdürlüğümüzce yapılan incelemelerde; Söz konusu suyun yeraltından değil yağmur suyu hattı vasıtasıyla ilgili alana ulaştığı ve 22.12.2018 tarihi itibarı ile suyun renginin normale döndüğü gözlenmiş olup olayın depremle ilgili olmadığı anlaşılmıştır. Suyun renginin kırmızıya dönmesi ile ilgili yağmur suyu hattı güzergahında yapılan incelemelerde şüpheli olarak tespit edilen bölgelerde incelemeler devam etmektedir” denildi.

 

Taha Arslan

YORUM EKLE