Yalova Bir Cazibe Merkezi

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz 2016-2018 yılları arasında yapılan yatırımları anlatarak ilin geldiği nokta ve hedefleri konusunda bir değerlendirmede bulundu. Vali Yılmaz Yalova’nın hızla bir cazibe merkezine dönüştüğünü ve bir çok yatırımcının da Yalova’ya gelmek için can attığını dile getirdi.

Yalova Bir Cazibe Merkezi

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıda ilin 2016-2017 ve 2018 yılının ilk 8 aylık kesitinde gerçekleştirdiği yatırımları kamuoyu ile paylaştı. Eğitimden uyuşturucu ile mücadele alanına kadar bir çok konuda projeler aktaran Yılmaz eğitimden, sanayiye, turizmden, güvenlik konularına kadar yapılan çalışmaları hakkında detaylar paylaştı.
İldeki birçok eğitim yatırımının tamamlanma aşamasına geldiğinin altını çizen Vali Yılmaz yeni okul projelerinin de hazırlandığı müjdesini verdi. Yalova’da yapılacak olan 400 yataklı Yalova Devlet Hastanesi’nin proje ihalesinin yapıldığını projesinin de hazırlandığını belirten Vali Yılmaz İnşaat ihalesinin ise önümüzdeki günlerde yapılacağını ve Kasım ayında temelinin atılacağını vurguladı.

OSB’ler 50 ek istihdam sağlayacak
Yalova’da ki OSB’lerin de bazılarının tamamlanma aşamasına geldiğini bu OSB’lerin tamamlanması ile birlikte ilin istihdamında patlama yaşanacağını vurgulayan Vali Yılmaz, “OSB yatırımlarının tamamlanması ile birlikte Yalova’da 50 bin ilave istihdam ve 1.4 milyar dolar ilave ihracat sağlanmasını bekliyoruz” dedi.
Vali Yılmaz OSB’ler konusunda Yalova’nın doğası ve turizmi ile uyumlu olmasının ise kırmızı çizgileri olduğunu hatırlattı.

Uyuşturucu ve terörle mücadele hız kesmeyecek
İlde süren uyuşturucu ile mücadele konusuna da değinen Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, “Uyuşturucu ile mücadele en az Terörle mücadele kadar önemlidir. Bu anlamda Yalova’da çok ciddi bir mücadele sergiliyoruz. Ama arz ve taleple mücadele konusundaki mücadele sadece güvenlik güçlerinin çabaları ile olacak bir şey değildir. Burada halkın da desteği çok önemlidir” diye konuştu.
Vali yılmaz Narkotik olaylara yönelik operasyon sayısının 2016 yılına oranla  3.5 kat, Narkotik işlem yapılan kişi sayısının ise 2106 yılına göre 4.1 kat arttığını dile getirdi. Yalova’da son iki yılda
122 bin 141 paket kaçak sigara ele geçirildiği bilgisi de paylaşıldı.

Yalova’da ki terörle mücadele rakamlarına da değinen Vali Yılmaz, “İlimizde terör örgütlerine üyeliği iltisakı veya irtibatı olduğu gerekçesi ile 702 kamu görevlisi açığa alınmıştır. Bunlardan 306’sı bakanlık tarafından, 175’i valilik makamınca, 16’sı kaymakamlıklarca, 81’i Yalova Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ve 124’ü ise askeri makamlarca görevden uzaklaştırılmıştır. 2018 yılının ilk 8 ayı itibarı ile Yalova’da açıkta bulunan personel sayısı ise 82’dir” dedi.

Yalova’ya yeni valilik binası yapılıyor
Yalova’ya yeni bir Valilik binası yapılacağı müjdesini de veren Yalova Valisi bunun için 40 dönümlük bir arazi ayarlandığını bu arazi üzerinde tüm kamu kurum ve kurumlarını bir araya taşıyacak bir Valilik binası yapılacağını bildirdi.

Turizm, Eğitim ve Sanayi aynı anda olur
Yalova Atatürk Stadyumu ve Spor Salonunun bulunduğu alanda ise bir millet bahçesi yapılması için planlama yapıldığının altını çizen Vali Yılmaz 2 merkezli bir Yalova oluşturulacağına değindi.
Yalova 3 metropol kentin arasında bulunan 123 km kıyı şeridi olan, %60’ı orman olan, turizmin canlı olduğu, eğitim alanında son derece başarılı, sağlık turizmi konusunda bir potansiyel arz eden, OSB’lerle birlikte aynı anda sanayiyi de içinde barındırarak sadece bizim ilimiz için değil çevre iller için de istihdam oluşturabilecek güzide bir kent. İlerleyen dönemlerde ben ilimizin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda bu yatırımların da sonuçlandırılması ile daha hızlı gelişen ve iyi noktaya gelen bir il olacağına inanıyorum. İldeki gelişim endeksi diğer illerle kıyaslandığında son derece yüksek. İstihdam alanında ve yatırım alanında ciddi gelişmeler yaşıyoruz. Yalova sağlık turizmi anlamında da bir cazibe merkezi. Şu anda yeni yatırımlar yapılıyor. Yeni yatırımlarla birlikte sağlık turizmi konusunda sadece Marmara Bölgesinde değil, ülke genelinde de atılım yapan il olacağız. Doğası, denizi ve termali olan, altyapısı tamamlanan bir il. Köylerimizdeki alt ve üst yapı yatırımları ülkede örnek gösteriliyor. Büyüyen gelişen bir il olacağız. Yalova’nın sürekli tartışılan bir konusu vardır. Eğitim Kenti mi, Turizm Kenti mi yoksa Sanayi Kenti mi olacağız konuşulup durulur. Ben bu ayrımı yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bir ilde hepsi de olabilir. Önemli olan bunları doğru planlayabilmektir. Merkezden Batı’ya doğru turizm ağırlıklı, Doğu’ya doğru ise sanayi ağırlıklı gelişiyor. Osmangazi Köprüsü’nün yapılması ile birlikte ilimizin yatırım potansiyeli on kat daha arttı.  Çok sayıda yatırımcı Yalova’ya gelmeyi arzu ediyor. İlimiz ilerleyen yıllarda daha da büyüyecek, daha da gelişecek.

YORUM EKLE