banner123

Kadın Meclisi “bizlere yer açın” diyor

Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin siyasi partilerin kadın yöneticileriyle birlikte yaptığı değerlendirme toplantısından, kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiği kararı çıktı.

Kadın Meclisi “bizlere yer açın” diyor

Toplantıda Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl, kadınların il siyasetinde daha aktif rol almaları gerektiğini dile getirerek, hayatın her kademesinde yer alan kadınların, siyasi parti yönetimlerinde yer alamamasının üzüntü verici olduğunu, kadınların aktif siyasette var olmaları için partilerin bu konuda çalışma yapmasını istediklerini söyledi. Anıl, “Artık partilerde kadın politikalarını oluşturmalı ve bunu kamuoyu ile de paylaşmalılar. Kadınlar hayatın her kademesinde erkeklerle aynı statüde yer alabilmeli” dedi.

Anıl, “Türkiye'de 81 erkek vali varken sadece 1 kadın vali var. 464 vali yardımcısının görev yaptığı Türkiye'de 14 bayan vali yardımcısı var. Türkiye'deki kadın kaymakam sayısı ise sadece 13. Ülkemizde sadece 11 üniversite rektörü kadın. İstihdam oranlarına bakıldığında da erkeklerin istihdam oranı yüzde 70 iken, kadınların oranı sadece yüzde 27'lerde kalıyor. Eğitimli kadın sayısı anlamında Türkiye, dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olmasına rağmen, bu eğitimli kadınların yönetim kademelerinde yer almaları bazında gelişmiş ülkelerin bir hayli gerisindeler” dedi. 

YORUM EKLE