Gürel, “Yalova Belediyesinin mali durumu hiç iç açıcı değil. Belediyeyi nasıl bir mali tablo ile devraldığımızı kamuoyunun doğru bir şekilde bilmesi gerekiyor o sebeple tüm borçları maddeler halinde sizlerle paylaşacağım” dedi. Yalova Belediye Meclisi, 2024 yılı Mayıs ayı gündemi ile Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel başkanlığında RDKM Toplantı Salonunda bir araya geldi. 2023 mali yılı kesin hesabının görüşülmesi sırasında söz alan Başkan Gürel, “Belediyemizin kısa vadeli banka kredileri 38 milyon 768 milyon TL, uzun vadeli banka kredileri 116 milyon 142 bin TL, bütçe emanetleri 425 milyon TL, 01 Nisan 2024 itibarı ile sisteme girilmemiş fatura tutarları 105 milyon, depozito ve teminatlar 37 milyon, emanetler hesabı 8milyon 741 bin TL, ödenek ve sosyal vergi fonlar borcu 42milyon 727 bin TL, kamu idareleri ve paylar borcu 113 milyon TL, vadesi geçmiş yapılandırılmış kamu borçları 64 milyon, dış mali borç 594 milyon TL, kısa vadeli faiz giderleri 21milyon, uzun vadeli faiz giderleri 26 milyon TL olmak kaydı ile 01 Nisan 2024 tarihi itibarı ile belediyenin toplam borcu 1 milyar 594 milyon 176 bin TL’dir. Kasamızda 2 milyon nakit para, 108 adet 0,25 gram altın ve 4 adet 1 gram altın bulunuyor. Belediyeyi devraldığımız günden bu zamana kadar herhangi bir ciddi harcamamız yok. Bu 1 milyar 594 milyon borcun 600 milyona yakını ana ishale hattının ödemesidir. Ben bir bilgi kirliliği olmasın ve siyaseten birileri olayı çarpıtmasın diye bunu söylüyorum. Geri kalan cari borcun yaklaşık 800 milyon lirası birliklere, Personel A.Ş’ye, vergi dairesine, SGK’ya ait olan borçlar. Yaklaşık piyasaya da 192 milyon TL borcumuz var. Toplamda birikmiş ve aylık bazda nasıl bir mali durumda olduğumuzu herkesin görmesini istediğim için bunları detaylarıyla açıklıyorum. Bu sorunlu durumu hep birlikte bazı tedbirler alarak ve tasarruflarda bulunarak çözeceğiz” dedi. Diğer yandan Yalova Belediyesi’nin cari giderleri ve kamu ödemelerini karşılamak için İller Bankası ya da İller Bankası Teminat Mektubu ile özel ya da kamu bankalarından 104 milyon TL’lik kredi kullanması ile ilgili Yalova Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi Cumhur İttifakının hayır ve CHP’nin evet oyları sonrasında oy çokluğu ile kabul edildi. 
Yalova Belediye Meclis Toplanti Borc Akp Chp Mayis Ay Toplanti (5)‘Şartları riskli bu krediyi almak zorundayız’
Yapımı devam eden ana ishale hattı çalışmalarının tamamlanabilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan 8 Milyon Euro için kredi kullanılması konusuna da değinen Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel, “Şehir için doğru yatırım ama şartları riskli bu krediyi almak zorundayız. Kısa vadede aylık 5-6milyon bir KDV yükü getirecek. Belediyenin bozuk olan mali yapısında bu çok riskli. Aylık gelir gider denklemi bozuk.38 milyon iller bankası olmak üzere gelirlerinin var. 57 milyon net 71 milyon brüt personel giderimiz var. Temmuz ayında toplu sözleşmelerle yüzde 20 artış yaşanacak. Yani personel gideri 90-100 milyara çıkacak. Acilen belediye gelirlerini arttırmak ve gideri azaltacak tedbirler almamız lazım” şeklinde konuştu.

SANTEK 2024 Yılı 1. Dönem Toplantısı Yapıldı SANTEK 2024 Yılı 1. Dönem Toplantısı Yapıldı

Yalova Belediye Meclis Toplanti Borc Akp Chp Mayis Ay Toplanti (7)Yalova Belediye Meclis Toplanti Borc Akp Chp Mayis Ay Toplanti (6)Yalova Belediye Meclis Toplanti Borc Akp Chp Mayis Ay Toplanti (3)Yalova Belediye Meclis Toplanti Borc Akp Chp Mayis Ay Toplanti (4)Yalova Belediye Meclis Toplanti Borc Akp Chp Mayis Ay Toplanti (1)

Editör: Arda Yavuz