Katı Atıktan 22 Bin 348 MegaWatt Elektrik Üretildi

YAKAB tarafından 2018 Temmuz ayından 2020 Kasım ayı sonu itibariyle 265 bin 294 ton katı atıktan 22 bin 348.22 MegaWatt elektrik üretildi.

Katı Atıktan 22 Bin 348 MegaWatt Elektrik Üretildi

YAKAB (Yalova İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği) tarafından özel bir firmaya yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan ‘Katı atık Gazından (LFG) Elektrik Üretimi ve Katı Atık Sahasının İşletilmesi’ ile Yalova’nın katı atıkları doğaya zarar verilmeden yok edilirken, çıkan biyogazdan üretilen elektrikle 6 bin konutun yani Yalova’nın enerji ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılanıyor. YAKAB’ın bu tesisten yıllık kazancı ise 3 milyon lira.

Katı Atıktan Elektrik

Denizçalı Köyü Handere Mevkiinde bulunan YAKAB Katı Atık Tesislerindeki çöp sahasının yanına kurulan tesisi saatte ortalama 1,2 megawatt enerji üretmekte. Tesisin kapasitesi 2800 kilowatt olmakla birlikte tesiste şuanda saatte ortalama 1200 kilowatt elektrik üretimi sağlanmakta. Bu sayede hem çöpten enerji sağlanarak ülke ekonomisine katkıda bulunurken, ozon tabakasına ciddi etkisi olan metan gazı da değerlendirilerek çevre kirliliğinin azaltımı sağlanmış olmakta.

“Çok Önemli Bir Çalışma”

Uzun bir araştırma ve çalışmanın ardından çöpten elektrik üretmeye başladıklarını ifade eden YAKAB Başkanı Dr. Metin Oral, “Bu sayede hem çöpten enerji sağlanarak ülke ekonomisine katkıda bulunurken, ozon tabakasına ciddi etkisi olan metan gazı da değerlendirilerek çevre kirliliğinin azaltımı sağlanmış olmaktadır. Bu çok önemli bir gelişme. Bu çalışmada katkısı olan Belediye Başkanlarımız, meclis üyelerimiz, kurum ve kuruluş temsilcilerimiz ile çalışma arkadaşlarıma Yalova adına teşekkür ediyorum” dedi.

“Sıra Üçüncü Lotta”

Tesisin kurulu gücü 2,8 megavat olduğunu söyleyen Başkan Oral, “Yıllık üretim kapasitemiz 12 milyon 264 bin kilovat enerjidir. Geldiğimiz bu durumda 6 bin hanenin elektriğini yani Yalova'mızın yüzde 3'ünü karşılamaktayız. Sistemimizde yaklaşık 5 kilometrelik borularla metan gazını vakumlayarak 20 silindirli motorumuzda yakılması sonucu elektrik üretimi sağlanmakta.

“Yıllık 3 Milyonluk Kazanç”

Burası Yalova'nın çöpünün depolandığı bir yer. İkinci lotumuzu devreye almıştık. Üçüncü lot çalışmalarımız da devam ediyor. Bu enerji üretiminin hem ülkemize hem Yalova'mız açısından büyük önem taşıyor. Sıfır atık konusunda da önemli çalışmalar başlatmış durumdayız.

Enerji üretimi sonrasında YAKAB yüzde 11 pay alınıyor, işletmeyi de devrettiğimiz için yıllık yaklaşık olarak 3 milyon gibi ciddi bir kazancımız oluyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 14:23
YORUM EKLE