Yeni Yalova-İzmit Yolu’nun ihalesi yapıldı

Karayolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Nurdan Apaydın, Yalova-İzmit Otoyol Projesi’nin tamamlandığını belirterek, Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ihalesinin yapıldığını kaydetti.

Yeni Yalova-İzmit Yolu’nun ihalesi yapıldı
Doç. Dr. Apaydın, “İzmit’ten Yalova’ya yüksek standartta seyahate edebilecek bir otoyola kavuşacak. Bu proje bizi çok ümitlendiriyor ve memnun ediyor” diye konuştu.

81 km’lik 2’şer şeritli duble otoyol olacak

Türkiye’nin araç yoğunluğu en fazla bölünmüş yolu olarak bilinen Yalova – İzmit D130 Karayolu’nun yükünü, bu yola paralel olarak ancak daha güneyde yapılacak yeni yol alacak. Halen kullanılan D130 Karayolunun çok uzun sürede aşıldığını, yerleşimlerin yol üzerinde yoğunlaşmasından dolayı trafik ışıklarının çok olmasının da seyahat süresini uzattığını ifade eden Apaydın, yeni Yalova – İzmit Karayolunun 1/1000’lik projesinin tamamlandığını dile getirdi.

21 km’lik kısmı Yalova’dan geçecek

81 km uzunluğunda olacak yeni yolun 21 km’lik kısmı Yalova’dan, kalan 60 km’lik kısmı ise İzmit’ten geçecek. Yeni yolda 4 tünel, 9 köprü ve 30 alt ve üst geçit olacağı öngörülüypr. İkişer şeritli duble yol olarak tasarlanan otoyolun ihale sürecinin de tamamlanmasının ardından şimdiki D130 karayolu ise büyük oranda iki şehri bağlayan bir yol olarak kullanılacak.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138