“Yevmiye defterlerinin kapanışı Haziran’a uzatıldı”

Yalova SM Mali Müşavirler Odası Başkanı İslam Doğan, Türk Ticaret Kanunu’nun 64.maddesinde yapılan değişiklikle yevmiye defterlerinin Mart ayına kadar olan kapanış onay tarihinin, Haziran ayına uzatıldığını açıkladı.

“Yevmiye defterlerinin kapanışı Haziran’a uzatıldı”
Doğan, “Sanayici, Tüccar, Meslek Mensubu, ilgili kurumlar ve tüm iş ve ticaret aleminin merakla beklediği ve istediği, Kanuni Defterlerin kapanış tasdikleri ile ilgili talebe Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı duyarlılık göstererek yasayı uzatmıştır. Sayın Bakanımıza gösterdikleri ilgi ve duyarlılıktan dolayı 90 bin meslek mensubu olarak ilgililer adına teşekkür ederiz” dedi.

Bakan Yazıcı’ya teşekkür

Doğan, “Bu yıl yapılacak defter kapanışlarında da bu hükmün uygulanabilmesi için 1 Ocak 2013 geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu hükme göre, 2012 Yılı Yevmiye defterinin Kapanış onayı 30 Haziran 2013 tarihine kadar yaptırılacaktır. 2012 yılına ilişkin A.Ş. Yönetim Kurulu Karar defterinin kapanış onayı ise bu yıl için 2013’ün Mart ayının sonuna kadardır. Diğer taraftan Anonim Şirket Yönetim Kurulu Karar defterlerinin kapanış tasdiki bundan böyle, hesap döneminin birinci ayının (Normal hesap dönemlerinde 31/Ocak) sonuna kadar yapılacağı şeklinde değiştirilmiştir. 2013 yılına ilişkin A.Ş. Yönetim Kurulu karar defterinin kapanış onayı 31/Ocak/2014 olacaktır” diye bilgi verdi. 

YORUM EKLE

banner137

banner138