Atık sulardan sulama suyu kazanılacak

YASKİ arıtma tesisinden çıkan atık suların ileri arıtma sayesinde sulama suyuna dönüştürülmesi projesinin etüt ve fizibilite çalışmalarını tamamladı. Proje MARKA'ya sunularak büyük ölçekli bir arıtma tesisi kurulması için finans talep edilecek.

 Atık sulardan sulama suyu kazanılacak

YASKİ arıtma tesisinden çıkan atık suların ileri arıtma sayesinde sulama suyuna dönüştürülmesi projesinin etüt ve fizibilite çalışmalarını tamamladı. Proje MARKA'ya sunularak büyük ölçekli bir arıtma tesisi kurulması için finans talep edilecek.
Yalova'da evsel atıkların arıtılması sonucunda elde edilen atık suların ileri arıtmadan geçirilerek sulama suyu olarak tarımda kullanılmasına imkan tanıyacak proje küçük ölçekli bir istasyonda MARKA'nın 70 bin  280 TL finansmanı ile gerçekleştirildi. Projeyi Uludağ Çevre Teknolojileri AR-GE Merkezi (ULUÇEV) ile YASKİ birlikte sürdürdü. 2 aylık bir periyotta YASKİ arıtma tesisi içerisinde kurulan mini bir istasyon arıtma çıkış suyuna ileri arıtma uyguladı. Bu arıtma sonrasında elde edilen sular iki ay boyunca tüm değerleriyle kayıt altına alındı. Elde edilen suyun ise tarımsal sulama için yeterli özelliklere sahip olduğu tespit edildi. Projenin sona ermesi dolayısıyla YASKİ'de bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, Proje Başkanı Prof. Dr. Kadir Kestioğlu ile MARKA Temsilcisi Ercan Ekti ile proje ekibi katıldı. Burada proje hakkında bilgiler veren YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, "Bu projeyi MARKA'ya sunduk ve düşük ölçekli bir istasyon kurularak ilk etapta ileri arıtmanın gerçekleştirilip gerçekleşmediğini tespit etmek adına destek istedik. MARKA Projemizi destekledi. 70 bin 280 TL'lik projenin tamamı MARKA tarafından desteklendi. Arıtma Tesisi içerisinde kurulan istasyonda çalışmalara başladık. Proje ekibimiz ileri arıtma istasyonunu an be an kontrol ederek tesisin çıkış suyundan ileri arıtma sonrasında elde edilen suyu kayıt altına aldı. Bu esnada gerekli ayarlamalar ve eklemeler de sürdü. 2 aylık proje neticesinde atık sulara uygulanan ileri arıtma ile tarımsal sulamaya uygun su elde edilmesini sağladık. Bundan sonraki süreçte isetesisin tüm atık suyunu arıtacak ileri arıtma tesisini kurulması için MARKA'ya başvuracağız. Bunun için 2 proje var. Bunlardan birisi 2. sınıf sulama suyu kalitesi için ileri arıtma tesisi. Bu tesisin maliyeti 1 milyon 560 bin TL. 1. sınıf sulama suyu elde edecek ileri arıtma tesisi kurulumu içinse 2 milyon TL'lik bir destek gerekiyor. Bu 2 projeyi de MARKA'ya sunacak ve destek isteyeceğiz" dedi.
Proje hakkında bilgi veren Proje ekibi başkanı Prof. Dr. Kadir Kestioğlu ise, "Şunu net olarak söyleyebilirim ki kurduğumuz ileri arıtma istasyonundan elde edilen su içme suyu kalitesindedir. Bu su tarımsal sulamada güvenle kullanılabilir. Bu sayede geri kazanılmış atık suların tarımsal sulamada, park, bahçe sulamasında ve araç yıkama istasyonlarında belediyeler tarafından sokakların temizliğinde kullanılması sağlanabilir. Bu proje tarımsal alanlarda sulama suyu sıkıntısının da tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelir. Elde edilecek atık sular ilde tarımsal maliyetlerin düşürülmesine de imkan sağlar" şeklinde konuştu.
MARKA Temsilcisi Ercan Ekti ise, "Projenin Yalova'ya ve bölgeye hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu proje umarız ki tüm ülkeye bir örnek teşkil eder ve ileri arıtma tüm ülkemizde hızla yaygınlaşır. MARKA olarak böylesi önemli bir projenin parçası olmaktan büyük gurur duyduk" dedi.


YORUM EKLE

banner137

banner138