“Bu yıl Uruguay’dan kurbanlık gelmeyecek”

Kurban Bayramı öncesinde bir açıklama yapan Yalova Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şendoğan Erdem, geçtiğimiz yıl yaşanan kurbanlık sıkıntısının bu yıl yaşanmayacağını dile getirdi.

“Bu yıl Uruguay’dan kurbanlık gelmeyecek”
Geçtiğimiz yıl iç piyasada yaşanan arz sıkıntısı nedeniyle Güney Amerika ülkesi Uruguay’dan Angus cinsi inekler getirilmiş, ancak ülke koşullarına uygun olmayan bu türün gerek barınması gerek kesimi, gerek et lezzeti ile ilgili sorunlar yaşanmıştı.

Bu yıl Kurban Bayramı'nın tüketiciler açısından şanslı bir yıl olduğunu kaydeden Erdem, koç fiyatlarının 400 TL’den başlayacağını belirterek, “Önümüzdeki Kurban Bayramı, tüketiciler açısından en şanslı bayramlardan biri olacak. Çünkü saman ve yem fiyatlarının artmasından dolayı üreticiler hayvanlarını satmaya çalışacaklar. Hakiki üreticiler saman ve yem stoğu yaparken, geçici üreticilik yapanlar ise hayvanlarını satmak zorunda kaldı. Vatandaşlar, geçtiğimiz sene 750 liraya satılan bir koçu bu sene 400 TL’ye rahatlıkla alabilecek. Yalova’daki hayvan sayımız da yeterlidir. Hatta Yalova’daki bu sayı Orhangazi’ye bile yeter.  Her dönem dışarıdan birileri gelip ithal hayvanları ucuz ve cazip fiyatlara satmaya çalışıyor. Benim birlik başkanlığı dönemimde Yalova’ya ithal yani kayıtsız hayvan girmeyecek” diye konuştu.
YORUM EKLE

banner137

banner138