Çalışmalar Eşgüdümlü Sürecek

Çınarcık ilçesinde yaşanan ve bir binanın yıkılmasına, bir binanın hasar görmesine yolda ise hasar oluşmasına neden olan heyelan ile ilgili bilgi veren Yalova Valisi Tuğba Yılmaz çalışmaların eş güdüm içerisinde devam edeceğini dile getirdi.

Çalışmalar Eşgüdümlü Sürecek

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz Mart ayında Çınarcık ilçesinde meydana gelen heyelanla ilgili bilgi verdi. Yılmaz, heyelanla ilgili zaman zaman toplantılar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Yılmaz, özellikle AFAD’la bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Yaklaşık 55 dönümlük alan afete maruz bölge olarak bizim tespitimiz. Bu AFAD Başkanlığı’na da gönderildi. Burada yol çökmüştü. Yol önemli bir husus. Çınarcık, Esenköy, Armutlu turizm açısından önemli yerler. Buralara tek bağlantı yolu burası. O caddenin de turizm sezonunda yoğunlaşacağını ön görerek çalışmaların bir an önce sonuçlanması önem arz ediyor. Bu  da bilimsel çalışmaların yapılması söz konusu olan bir konu. Heyelan ne kadar derinlikte, seyri ne olacak?’ gibi bilimsel çalışmaları karayollarının yaptırdığı gibi belediyenin de bir an önce bu çalışmayı tamamlaması gerekiyor” dedi.

Orada 55 dönümlük alan içerisinde yaklaşık 4 apartman ve 73 dairenin olduğunu hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti, “Bunlardan 10 tanesinde vatandaşların oturduğunu tespit ettik ve onları boşaltma kararı verdik. Nihayetinde boş binalardan bir tanesi epeyce diğer binalara kaydı. Onu yıkmak durumunda kaldık. Metruk bina vardı. Onun en başta yıkımını düşündük ama jeoloji mühendisleri bizlere bu binaların topuk görevi gördüğünü, yıkılması veya kaldırılması halinde sıkıntı doğabileceğini söylediklerinden dolayı bekletmek durumunda kaldık. Yine yıkım kararı verdiğimiz bir bina ama yakım kararı verdikten birkaç gün sonra bina kendiliğinden yıkıldı. Enkazın yolun üstündeki kısmını kaldırdık ki geri kalanını mecburen tutmak zorundayız. Topuk görevi görsün diye. Bu çalışmalar eş gündüm içerisinde devam edecek. Daha fazla mağduriyet olmaması için ilgili kurumların bu konuyu ivedi çözüme kovuşturmasında hayati fayda var.” 

YORUM EKLE