Ekmeğin Fiyatı 5 TL Olacak

Yalova’da fırıncıların bir süredir talep ettikleri ve bekledikleri karar çıktı.

Ekmeğin Fiyatı 5 TL Olacak

Yalova Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği ilgili komisyonu toplayarak fırıncıların kararını değerlendirdi. Bu kararla ilgili çevre illerin ekmek fiyatları göz önünde bulunduruldu ve Fırıncılar Federasyonu’ndan da görüş alındı. Ardından son kararı veren komisyon Yalova’da 4 TL’den satılan 200 gramlık beyaz ekmeğin fiyatının Aralık ayından itibaren yüzde 25’lik zamla 5 TL’ye çıkartılmasına karar verdi.

Yalova Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Bozkurt yaptığı açıklamada, “Bugün ekmek zammına karar verecek ilgili komisyon toplandı. Komisyonda alınan karar neticesinde beyaz ekmek olarak bilinen 200 gramlık ekmeğin Aralık ayından itibaren 5 TL’den satılmasına karar verdik. Bu kararla ilgili Türkiye Fırıncılar Federasyonu’ndan olur aldık. Ardından da Tarım ve Orman Bakanlığı’na gerekli yazıyı yazdık. Bakanlıktan görüş gelmesini bekliyoruz. Zam kararı alırken elbette çevre illere de bakıyoruz. Balıkesir, Bursa, Kocaeli ve Sakarya’da ekmek 5 TL’den satılıyor. Biz de ilk olmamak adına çevre illerin fiyatlarını arttırmasını bekledik” dedi.
Bozkurt, “Fırıncıların hesaplamalarına göre şu anda bir çuval undan 300 ekmek çıkıyor. Bu da 5 TL’den bin 500 TL bir gelir elde edilmesi anlamına geliyor. Bunun içinden işçi, enerji giderleri, kira giderleri ve hammadde giderleri çıkacak. Yani fırıncı aslında hiçbir şey kazanmıyor. İlerleyen süreçte yeniden bu maliyetler göz önünde tutularak düzenleme yapılabilir. Fırıncılar ekmek fiyatlarında bakanlık onayı olmadan artışa gidemiyorlar. Fırıncıların maliyet hesaplamasına göre bir ekmeğin şu anki maliyeti 6 TL 10 kuruş.  Önce YESOB olarak biz karar aldık. Şimdi YTSO’da kendi komisyonunda karar alıp onlarda kararı bakanlığa gönderecekler. Elbette ekmek zammını Yalova Valiliği mahkemeye de taşıyabilir ancak çevre illerde ki artışın da göz önünde tutularak böyle bir durum yaşanacağını tahmin etmiyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE