TOKİ konutlarının temeli atıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Armutlu İlçesi Saatbahçe Mevkiinde yapacağı 128 konutun temelini attı.

 TOKİ konutlarının temeli atıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Armutlu İlçesi Saatbahçe Mevkiinde yapacağı 128 konutun temelini attı.

TOKİ tarafından alt gelir grubu vatandaşların ev sahibi yapılmasına imkan tanımak için Armutlu'da başlattığı 128 konut projesinin temeli atıldı. Konutların 80 adeti 2+1 ve 48 adeti ise 3+1olarak inşa edilecek. Konutların Armutlu halkına hayırlı olmasını dileyen Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ise, "İlçemizde başlayan 128 konut alt gelir grubundaki vatandaşlarımıza satılacak. Uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olacak vatandaşlarımıza yönelik bu projenin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
2017 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenen konutların devir teslimi ise görkemli bir törenle gerçekleştirilecek. TOKİ hak sahibi vatandaşların oturma ve devir teslim işlemleriyle ilgili şartlarını ise şu şekilde belirledi;

Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

Ayrıca, gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irad kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.


Ödemelerin başlangıcı


B1 tipi konutlar; 2.000,00.-TL’nin başvuru bedeli olarak alınması, sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından konut bedelinin (başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar% 12,%15 veya %20’sinin tahsil edilmesi,


Borç bakiyesinin %12 peşinat 180 ay vade,%15, peşinat 216 ay vade, %20 peşinat 240 ay vade, ile ödenmesi, ilk taksit ödemesinin konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılması, borç bakiyesinin ve aylık taksitlerin her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılması, İlk artış döneminin İdarece belirlenmesi koşulları ile satılacaktır.

YORUM EKLE

banner137

banner138