Vatandaş Soruna Çözüm İstiyor

Otoban girişi ve çıkış noktası ile Kılıç Taşköprü arasındaki yolda meydana gelen çukur ve deformasyonlar vatandaşları çileden çıkardı. Karayolları ve İl Özel İdaresi’nin topu bir birbirine atması nedeniyle olan vatandaşlara oluyor.

Vatandaş Soruna Çözüm İstiyor

Kılıç Köyü'nde otoban çıkışından sonra devlet yoluna kadar bağlanan 4-5 kilometrelik yol sahipsiz kaldı. Trajikomik hikaye İl Koordinasyon Kurulunda da konuşuldu. Bu yol otoban bağlantısının yapıldığı dönemde İl Özel İdaresi tarafından yol ağından çıkartıldı. Ama yolun devamında Kılıç Köy olduğu için Karayolları da yolu kabul edip gerekli yol yapım çalışmalarını gerçekleştirmiyor. Bu durumda mağdur olan ise sürücüler oluyor. Vatandaşlar yolda oluşan çukurlar ve deformasyonlar nedeniyle araçlarının tekerleklerinin patladığını ve maddi zararlar meydana geldiğini belirterek sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyorlar.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Koordinasyon Kurulu toplantısında söz alan İl Özel İdare Genel Sekreteri Selim Karahan, “Osmangazi Köprüsü'ne kadar Yalova'da köprü öncesinde en son çıkış Kılıç kavşağı. Kılıç kavşağından çıktıktan sonra İstanbul Karayoluna bağlanabilmesi için 4-5 kilometrelik iltisak yolu var. Bu yol geçmişte bir dönem köy bağlantı yolu olarak geçmiş. Karayollarının burada otoyol yapması gerekçesiyle İl Özel İdaresi yol ağından çıkarılmış. Karayolları da bu yolun devamında köyler var diye tekrar bünyesinden çıkarmış. Bu yolun sahibi şu anda yok. 5 kilometrelik iktisat yolu.

Karayolları kendi mevzuatlarından bahsederek, bizim yazdığımız yazıya olumsuz cevap verdi. Burada ciddi kazalar dahi olabilir. En azından yola bakım yapılabilir. Biz zaman zaman yama gibi, köy yolu yapar gibi bakımlar yapıyoruz. Uluslararası standartlı bir yoldan köy yoluna çıkılıyor. Bazen 5 tane TIR peş peşe geliyor. Bu konuyu Karayolları tekrar gözden geçirip değerlendirmeli. Şu an da o yol sahipsiz. Sahipsiz olduğu için kaza bela gelmesin diye o yola bakımlar yapmaya çalışıyoruz. Karayollarının bunu ciddi bir şekilde masaya yatırması gerekiyor” demişti.

Karahan’dan sonra söz alan Karayolları Kamu- Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdür Yardımcısı Erdoğan Dedeoğlu ise, “Burası Kılıç Kavşağı'ndan Taşköprü'ye giden bağlantı noktamız. Burasına projelendirme yaparken; burada sanayinin oluşmasını göz önüne alarak bu kapsamda değerlendirmeye alınabileceğini öngörüyoruz. Bu yol daha önce İl Özel İdaresi'ne ait olan bir yoldur. Orada devam eden bir projemiz bulunmuyor. O yolu ağımıza alma gibi bir durumumuz yok fakat İzmit'ten başlayıp; Gölcük, Karamürsel ve Yalova diye devam eden aksımızın içine alındığı takdirde bu sorun tamamıyla ortadan kalkmış olacaktır. Proje çalışması da bu kapsamdadır. Bölge müdürlüğüne bu durumu aktaracağım” diye konuşmuştu.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138