Yalova, gerek coğrafi konumu; gerek tarihi ve arkeolojik zenginlikleri ve gerekse doğal güzellikleri bakımından ülkemizin incisi gibidir. Marmara Denizi kıyısındaki ilimiz, İstanbul’a bağlı iken 6 Haziran 1995’te il olmuştur.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Benim Kentim” olarak bahsettiği Yalova, adeta yazlık başkent haline gelmiş ve yine Atatürk’ün isteği üzerine 1930 yılında İstanbul’un ilçeleri arasına katılmış, 1995 yılında ise İstanbul’dan ayrılarak il yapılmıştır.

Yalova, güzelliğiyle ve zengin doğal kaynaklarıyla ön plana çıkan bir ilimiz olup yeşille mavinin muhteşem uyumuyla, bol oksijeni ve sakinliği ile üç büyük kentin arasında kalan bir vaha gibidir. 29 yıl önce il statüsüne kavuşan şehrimiz, geçen süreler boyunca büyük gelişim göstermiş ve modern bir şehir olarak anılmaktadır.

Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’nun Sıkı Kuralları Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’nun Sıkı Kuralları

Bizlerde şehrimizin bu gidişatını pozitif yönde ilerletmeye devam ederek tabiri caiz ise güzel Yalova’mızı parmakla gösterilen bir il yapma hedefindeyiz. Yalova’mızın il oluşunun 29. yıldönümü kutlu olsun.”

Kaynak: Haber Bülten