‘Bu festival Yalova’nın’

Bu yıl 9.’su düzenlenecek Kivi Festivali öncesinde Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan, Kivi Festivali Komisyon Başkanı Ercan Gürbüz ve Yalova Kivi Koşusu Sorumlusu Orhan Güner basın mensuplarıyla bir araya geldi.

‘Bu festival Yalova’nın’

9.Yalova-Subaşı Kivi Festivali öncesinde organizasyon komitesi, kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı, festival hakkında bilgi verdi. Bu yıl 9.’su düzenlenecek Kivi Festivali öncesinde Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan, Kivi Festivali Komisyon Başkanı Ercan Gürbüz ve Yalova Kivi Koşusu Sorumlusu Orhan Güner basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, “Bu sene bir ilki gerçekleştiriyoruz 9. Kivi festivalimizde ve ilk defa 2 gün sürecek. Hazırlık aşaması zor geçiyor, arkadaşlarımız 2 aydır gece gündüz çalışıyorlar ancak güzel bir ekibimiz var ve iyi işler yapacağımıza inanıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kivinin başkenti Subaşı, bunu tüm Türkiye’ye nasıl tanıtabiliriz, ürünümüzün pazarını nasıl genişletebiliriz, festivalimizin asıl amacı ürünümüzü Türkiye’ye daha iyi tanıtabilmek. Günden güne daha iyi adımlar atıyoruz ve muhtemelen daha iyi tanıtımlar yapıyoruz, bize dönüşler en azından o yönde. Diğer yandan Altınova festival konusunda oldukça başarılı bunu yıllardır yapıyor. Onların konseptiyle bizimki farklı olacak. Yöresel ürünlerin yapılması, sergilenmesi açısından zaman kısıtlı olduğu için birkaç arkadaşımızla görüşebildik. Altınova Belediyesinin yaptığı etkinliği de biz sahipleniyormuşuz gibi olmaması adına beli bir kesim olarak yapıyoruz. Bizim amacımız burada sadece kiviyi tanıtmak değil. 9.’su festivalde ilk defa Subaşı Belediyesi dışında belediyelerimizden destek aldık. Evet kivinin başkenti Subaşı’dır, üretim merkezi burasıdır ancak kivi sadece buraya has bir ürün değildir. Yalova’mıza has bir ürün olduğu için bu sene tüm belediyelerimizin katılımıyla daha iyisini yapmak için uğraşıyoruz ve başarılı olduğumuzu da düşünüyoruz. Bu konulara hiçbir zaman siyaseti sokmadık. Önemli olan bizim için kivi ve ürünümüzün tanıtımını en iyi şekilde yapmak. Tabi ki eksiklerimiz olacak bunları gördükçe düzeltip daha iyilerini yapacağız. Festivalimiz Yalova için bir kazanç, Yalova’nın tanıtımı açısından da bir kazanç. İnşallah bundan sonraki senelerde de bunun devamını sağlayacağız” dedi.

Fidan, ‘Bu yıl 30 bin ton kivi hedefliyoruz’

Kivi üretimi, rekoltesi ve bu yılki ton hedefi hakkında açıklamalarda bulunan Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan, “2012 yılında başladı festivalimiz ve bu yıl 9.’sunu gerçekleştireceğiz. Amacımız ürünümüzü tanıtmak ve kivinin Yalova’ya ait olduğunu göstermekti. Giderek de büyüyor festivalimiz. Geçen yıl bu zamanlarda üretilen kivinin yüzde 90’ını pazarlamıştık. Malum ekonomik sıkıntılardan dolayı bu yıl satışlarda zorlandık. Bu yıl yüzde 50 civarlarında ve ürünlerimizin bir kısmını depolarımızda muhafaza ediyoruz. Bizler bireysel olarak çok başarılıyız ancak birlik olma anlamında çok deneyimli değiliz. Ama bu değişmeye başladı ve bizim açımızdan sevindirici bir durum. Rekolte olarak 30 bin ton civarında bir üretim bekliyoruz. Ürünümüzün yüzde 50’si depolarımızda muhafaza edilecek ve bir kısmı da dışarıya gidiyor. Umarım üreticilerimiz açısından güzel bir sezon olacaktır. Fiyat olarak bu yıl 13 TL olarak belirledik toplantımızda ancak beklediğimiz sonuçları alamadık ve 10 TL ile 8 TL arasına geriledik. Gerekçe olarak kivi ürünümüzün kalibresinde küçüklüğünden bahsedildiği için satışta problemler yaşandı. Yaklaşık Yalova’dan 30 bin ton kivi çıkması bekleniyor. 6500 dekar alanda üretim yapılıyor, buradaki bahçelerin ortalama yaşı 20’ye yaklaştığı için bir taraftan yenileri yapılıyor, eski bahçelerinde revizesi geçekleştiriliyor. Geçen sene üretim 20 bin ton civarındaydı bu sene 30 bin ton bekleniyor. Depolarımızın kapasitesi 60 bin ton civarında ve depolama sıkıntımız yok. Yurt dışına üreticiler olarak kivi göndermiyoruz. Satın alan tüccarlarımız bunu yapıyorlar. Yalova sanayi bölgesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tarıma entegre bir sanayi olursa faydası çok olur ancak bizim sanayimiz daha çok ağır sanayi. Ağır sanayinin zararı olmadığı veya baskılamadığı bir iş kolu yok sanırım. Etrafına sağlamış olduğu iş gücünü saygıyla karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

Gürbüz, ‘Festivalimizde birçok yenilik olacak’

Bu yıl 9.’su düzenlenecek olan Kivi Festivalinin birçok yeniliğe ev sahipliği yapacağını ifade eden Kivi Festivali Komisyon Başkanı Ercan Gürbüz, “Yaklaşık 30 kişilik bir gönüllü ekibimiz var festival için çalışan ve 2 ay önce kurduk ekibimizi. El birliğiyle güzel bir festival yapmak için çabalıyoruz. En büyük destekçimiz tabi ki Subaşı Belediye Başkanımız Turan Canbay ve Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanımız Uğur Fidan. Komiteleri 4 ayrı gruba ayırdık 4 adet sektörel stantlar oluşturduk bunlar büyük ölçekteki firmalar, festivalimize bütçe yaratan firmalarımız. Yemek stantlarımız var, festivalimize gelecek herkesin yemek ihtiyaçlarını karşılayacak. Kırım-Tatar bölgesinin kendine özgü yemekleri ve tatlıları da ayrıca olacak stantlarımızda. Beldemizde 4 tane okulumuz var, onların stantları olacak ve kendi hazırladıkları ürünleri satıp elde ettikleri kazancı okul ihtiyaçlarında kullanacaklar. Bizim 3 sene önce hayalimiz olan çarşı standımızı kurduk. Civar köylerden vatandaşlarımız kendi evlerinde yaptıkları doğal ürünleri bu stantlarda satışa sunacaklar. Her masa başına belli bir bedel alıp, toplanan paralarla bölgemizdeki ihtiyaç sahibi olan ailelerimizin öğrencilerine burs imkanı sunacağız. Sosyal stantlarımız var ve buralarda STK’larımız yer alacak ve kendilerini tanıtacaklar, faydalarını anlatacaklar. Bu sene Valimiz yurt dışında olduğundan dolayı programımıza vali yardımcımız teşrif edecekler. Bu sene farklı bir yarışma konseptimiz olacak. Her sene en iyi kivi ödülü yarışması yapıyorduk ancak bu sene beldemizin en yaşlı kivi üreticilerimize plaket vereceğiz. 80 yaşında traktör tepesinde bahçeye gidip üretim yapıyor ve bizim için örnek insanlar. En genç kivi üreticilerimiz ve kadın üreticilerimize de plaket vermeyi düşünüyoruz. Bulgaristan ve Romanya’dan festivalimize misafirlerimiz gelecek. Korolarımız olacak, halk oyunları gösterilerimiz olacak, Yalova’nın sevilen sanatçıları sahne alacak. Taşköprü Belediyesinin folklor ekipleri gösteri sunacak. İllüzyonist Sermet Erkin bizleri kırmadı ve festivalimize katılarak sihir gösterisi sunacak. Yaklaşık 40’a yakın arkadaşımız da festivalimizde zumba etkinliği yapacak Subaşı futbol sahasında. Akşam ise bunu ilk defa deneyeceğiz festivalimizde canlı yayın programımız olacak, şarkılar söylenecek ve konuklar yer alacak. İkinci gün kivi koşumuz, halk oyunları gösterilerimiz ve hip-hop müzik performansı olacak genç arkadaşlarımızın Subaşında yaşayan. Akşamda Bulutsuzluk Özlemi konserimiz var, ayrıca festivalimizi farklı kılan bir konu var. Bu festival için Yalova’nın tüm belediyeleri destek olmaya başladı. Bu festival hepimizin festivali, tüm belediyelerimizin festivali” diye konuştu.

Güner, ‘Koşuya katılanlar ödüle doyacak’

Kivi festivali koşusu hakkında basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan Yalova Kivi Koşusu Sorumlusu Orhan Güner, “Yıllardır kivi festivalini burada yapıyoruz. 3 sene önce kivi festivalinin koşusunu projelendirdik, kendimde 7-8 yıldır koşuyorum yurt içi ve yurt dışı organizasyonlarda. Bunu nasıl kazanca dönüştürüp değerlendirebiliriz diye düşündük. Festivalde koşu organize edersek Türkiye’nin birçok yerinden hatta yurt dışından insanlar gelir, paylaşımlarını yaptıkça festivalimizi geniş kitlelere duyurmuş, tanıtmış oluruz diye düşündük. 2019 yılında ilkini yaptık 10 km. koşusuyla ve 400’e yakın katılımcı yer aldı. İkincisini gerçekleştirdiğimiz festival koşusunda 500 katılımcıyı geçtik. Bu sene üçüncüsünü yapacağız koşumuzun 10 kilometre olarak. Futbol sahasından başlayıp Hersek Lagününe kadar gidip geleceğiz ve 10 kilometreyi tamamlayacağız. Koşumuza destek olan Tersan Tersanemize ki bize 3 senedir destek oluyor, Semt77 sponsor oldular, yine Aker Makine var tersane bölgemizden. Sponsorlarımıza çok değer veriyoruz, onlar bizim gerçek dostumuz destekçimiz. Koşuda ödüllerimiz olacak 35 ila 40 bin TL civarında para dağıtımımız olacak. 10 km. kadınlar ve erkeklerde ilk 5’e girenlere 1500 TL’den başlamak üzere ödül dağıtıyoruz. 16, 25, 34 bundan sonra her yaş aralığında kategorilerimiz var. Bunlarda da dereceye giren ilk 3 arkadaşlarımıza kadın ve erkek olmak üzere para ödüllerimiz var. Aynı zamanda YATUB, koşumuza sponsor oldu ve Termal bölgesi otellerinden 10 tanesinden hediye tatil ödülümüz olacak. Bizde o gün bunları kürsüye çıkanlara değil, koşuya katılan kim olursa olsun kura çekimiyle onlara vereceğiz. Onun dışında Stanley Türkiye markası var ülkemizde ve dünyadaki en büyük kamp malzemeleri üreticisi. Onlardan da 10 adet termos sponsorluğu aldık bunları da kura çekimiyle koşuya katılan arkadaşlarımıza dağıtacağız. Ayrıca 15 civarında engelli sporcumuz var ve onların da yol masraflarını, yeme içme masraflarını bir sponsorumuz karşılayacak. Çocuk koşumuz var, yaklaşık 100 çocuk hedefliyoruz, Beştaş Tekstil firması sponsor olup tişörtlerini yapacak. Çocuklarımıza tişörtlerini vereceğiz ve madalyalarını takacağız. Onlara kürsü yapmıyoruz kazanamayanlar üzülmesin diye, herkes kazanmış olacak çocuk koşusunda” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2022, 13:16
YORUM EKLE