“KATFA-DER üreticinin yanında”

Uluslararası Kadın ve Toplumsal Gelişim Derneği (KAFTA-DER) üyeleri ilimizi tanıyoruz programı kapsamında çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor.

“KATFA-DER üreticinin yanında”

KATFA DER üyeleri ilimizdeki zenginlikleri görmek ve yaşadıkları kenti daha yakından tanıyabilmek amacıyla, ilimizi tanıyoruz programlarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Dernek üyeleri Yalova'da üretilerek dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen organik sirke atölyesini ve dünya üretim sıralamalarında ve ihracatında en üst sırada olan kesme orkide seralarını gezerek üretim aşamaları hakkında satış konusunda izlenen yolları yetkili kişilerden öğrendi. Çiftlikköy'de üretilen sirke atölyesini ziyaret ederek üretici Fuat Pınar'dan sirke üretim aşamalarını ayrıntılı şekilde öğrenen dernek üyeleri çeşitli sorularına da cevaplar buldular. Şirket sahibi Fuat Pınar 53 farklı sirke ürettiklerini ve bu sirkelerin en az 7 yıllık bir emek ve bekleme aşamasını geçirdiğini dile getirdi. Evde çeşitli meyvelerden yaptığımız sirkelerin aslında sirke olmadığını belirten Pınar sirke olması için aşamalara çok dikkat edilmesi gerektiğini kullanılan malzemelerin organik olması gerektiğini belirtirken sirkelerin yaşayan organizmalar olduğunu, duygu ve hislerimizden dahi etkilendiklerini belirtirken evde ürettiğiniz sirkelerin çok da organik olmadığı konusuna da dikkat çekti. Dünyada en iyi sirkeyi kendisinin yaptığını belirten Fuat Pınar, bu yılki en iyi sirke üreticisinin kendisinin seçildiğini söyledi. Ürettiği sirkelerin kullanım süresinin süresiz olduğunu ve 0 alkol olduğunu belirten üretici, Yalova tescilli üzümünden ürettiği sirkenin tadına da bakan dernek başkanı Nurten Anıl sirkelerin çok hoş güzel bir aroması olduğunu belirtti.

Anıl, ‘Neden patentli sirkemiz olmasın’

Yalova'nın üzümünden Yalova'da üretilen bir sirke olduğuna göre bu sirkenin Yalova'nın patentli ürünleri arasına geçmesi gerektiğini söyleyen KAFTA-DER Başkanı Nurten Anıl, “Tarım İl müdürlüğünün Yalova patentli birçok ürün geliştirdiğini vurgulayıp, bu ürünün de Yalova patenti alması için yetkililere gerekli başvuruların yapılmasını bunun dikkate alınması gerektiğini arzu ettiğini söylerken bu konuda bizim de elimizden gelen bir şey olursa seve seve yanınızda oluruz ifadelerini kullandı. Anıl, “Yalova'nın kendine özgü birçok ürünleri var gün geçtikçe bunların üzerine dahası da gelmekte neden bir tane de Yalova patentli sirkemiz olmasın” diyerek sözlerini tamamladı. Program sonunda dernek üyesi kadınlar çeşitli sirkelerden satın alarak Şirket sahibi Fuat Pınar kendilerini ağırladıkları için teşekkürlerini sundular.

Orkide seralarını gezdiler

Aynı gün içerisinde orkide seralarını da gezen dernek üyeleri orkide yetiştiriciliği hakkında da bilgiler edindiler. Aralık ve Mayıs ayları arasında bir kökten sadece bir kesme orkide yetiştiğini belirten orkide üreticisi yetkililer, maliyetler o kadar fazla ki bazen masrafımızı karşılamıyor. Oysa ki dünyaya en fazla orkide ihraç eden şehir biziz çiçeklerin yetişmesinin arkasında çok büyük emekler var ısı derecesini nemini her zaman dengede tutmak zorundayız ki çiçekler bozulmadan istediğimiz gibi açabilsin ve biz de verim alalım dediler.

Anıl, ‘Orkide seraları cennetten bir köşe gibi’

Orkide bahçesinde olmak cennetten bir köşede olmak gibi o kadar güzel duygular yaşattı ki bize o çiçeklerin arasında olabilmek o mutluluğu yaşamak gerçekten bambaşka bir duygu ifadelerini kullanan KAFTA-DER Başkanı Nurten Anıl, “Tabii bu güzellikleri görebilmek ve bu güzellikleri yaşayabilmek oldukça külfetli ve maliyetli bizler bunları göremiyoruz sadece görsel şölen kısmını yaşıyoruz Bu nedenle de emek karşılığını bulamıyor çoğu zaman aslında o görsel şölenin arkasında yaşanan onca emeği ve maliyeti bildiğimizde ederinin ne kadar altında bir fiyatla satıldığını da anlayacağız bunun arkasında onca insan emeği var ve bu emekler gerektiği şekilde karşılanmalı. Kesme orkide satışının perakende yapılmadığını üzülerek öğrendik keşke satın alıp katkımız olabilseydi. Bizler de birer dal alıp en azından küçük birer katkıda bulunmayı arzu ederdik. Ama bize o kadar güzel duygular yaşattılar ki bu görsel şölen için Tuğtekin Çiçekçiliğe çok çok teşekkür ederiz. Programın hazırlanmasında bize destek olan Tarım İl Müdürümüz Suat Parıldar beyefendiye ayrıca sirke atölyesinde bizlere rehberlik eden programı hazırlayan Tarım İl müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Tırnakçı'ya, orkide seralarındaki programı hazırlayan ve bizlere rehberlik eden Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi Ziraat Mühendisi Aziz Bozkurt beyefendilere ayırdıkları zaman ve ayrıntılı bilgiler için teşekkür etmeyi bir borç bilirim” dedi.

YORUM EKLE