Yalova Bal Sirkesi Tanıtıldı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteği ile Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından üretilen Yalova Bal Sirkesi ürününün tanıtımı Yalova Güç Birliği Toplantı Salonunda yapıldı.

Yalova Bal Sirkesi Tanıtıldı

Coğrafi işaret alma çalışmalarında son aşamaya gelinen Yalova Balının sirkesini üreten Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği ürünün tanıtımını gerçekleştirdi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteği ile Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından üretilen Yalova Bal Sirkesi ürününün tanıtımı Yalova Güç Birliğinin katkılarıyla önceki gün Yalova Güç Birliği Toplantı Salonunda yapıldı. Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından üretilen ve tüketiciler tarafından beğeniyle karşılanan Yalova Bal Sirkesi ürününün tanıtım toplantısında Birlik, Kooperatif ve Dernek temsilcileri hazır bulundu. Yalova Kooperatifler ve Birlikler Zirvesi ile Yalova Bal Sirkesi Lansmanının açılış konuşmasını gerçekleştiren Yalova Güç Birliği Federasyonu Başkanı İlhami Başkan, “Değerli katılımcılar Yalova Güç Birliği Federasyonu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Yalova’da ilk defa yapılan Yalova Kooperatifler ve Birlikler Zirvesine hoş geldiniz. Bu etkinlikte Yalova’nın kalkınması ve istihdamın arttırılmasında çok önemli olan tüm kooperatif ve birlikler arası işbirliği imkanlarını görüşeceğiz. Ayrıca bilim insanlarının ve üreticilerin ortak çalışması ile üretilen “Yalova Bal Sirkesi”nin lansmanını da bu etkinlik ile yapacağız. Yalova Bal Sirkesi hem Yalova’ya özgü ballardan elde edilmesi hem de üretimi sırasında probiyotik bakterilerin kullanılması nedeniyle çok özel ve faydalı bir üründür. Bu ürünün geliştirilmesi için destek sağlayan MARKA-Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yetkililerine teşekkür ederiz. Ayrıca bu sirkenin ve ballı salata sosu gibi farklı ürün geliştirilmesinde öncülük eden üyemiz Dr. Yasin Özdemir’e de huzurlarınızda teşekkür ederim. Yalova’daki üretici Kooperatiflerinin ve Birliklerin faaliyetlerinin artması bizleri mutlu edecektir. Yalova Güç Birliği Federasyonu olarak Yalova’nın her alanda gelişmesine katkı sağlamak için çalışmaktayız. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi, kadın ve genç istihdamının artması, pazarlama kanallarının genişlemesi ve doğal gıda üretiminin yaygınlaşması hem Yalova hem de ülkemiz için bir zorunluluktur. Dernek üyelerimizde bu konuda büyük emek sarf etmektedir. Ancak bu emek çoğu zaman tanıtılamadığı için gözlerden kaçmaktadır. Yalova Bal Sirkesi buna güzel bir örnektir. Tıbbi sirke olma özelliği nedeniyle Yalova Bal Sirkesi tüm Türkiye’den talep görmesine rağmen Yalova’daki tanıtımı geri kalmıştır. Diğer kooperatiflerin de bu gibi İnovatif ürünler üretmesi ve tanıtımlarının yapılmasında her zaman destek sağlamaya hazır olduğumuzu bildiririz. Sözlerime burada son verirken Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği adına üyemiz Dr. Yasin Özdemir’e Arıcılar Birliği’nin projelerine ve geliştirilen inovatif ürünlere yaptığı öncülüğün bir teşekkürü olarak plaket taktim etmek istiyoruz. Bu güzel görevi bana veren Arıcılar Birliği Başkanı sayın Mustafa Alaybeyoğlu’na şahsım ve federasyonum adına teşekkür ederim” dedi.

‘Türkiye’ye örnek çalışmalar yapıyoruz’

Yalova Güç Birliği Federasyonu Başkanı İlhami Başkan’ın konuşmasının ardından söz alan Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu, “Değerli katılımcılar hepiniz bu güzel etkinliğe hoş geldiniz. Yalova Güç Birliği Federasyonu’nun ve Sayın İlhami Başkan’ın ev sahipliği için teşekkür ederiz. Yalova Arıcılar Birliği olarak hem arıcılara hem de tüketicilere kaliteli ve doğal ürünler ile hizmet vermek için çalışıyoruz. Yalova da işbirliği imkanlarımızı arttırırsak bu herkese fayda sağlayacaktır. Yalova’nın ormanları kestane ve ıhlamur ağaçlarınca zengindir. Bu sayede kestane balı, propolis ve bal sirkesi olmak üzere dünya çapında kaliteye sahip ürünler üretiyoruz. Ancak bunların satışını daha etkili şekilde yapmamız gerekmektedir. Bu açıdan tanıtım yapmak ve satış kanallarını arttırmak için sizlerin fikirleri ve desteği çok önemlidir. MARKA sayesinde iki tane projemizi hayata geçirdik. Yeni bir proje teklifi ile MARKA’ya başvurduk. Yeni projemizin desteklenmesi durumunda fondan şeker ve arı keki üretimini Birlik bünyesinde yapabileceğiz. Böylece girdi maliyetimiz düşecektir. Bu sayede arıcılık faaliyetleri ilimizde artacaktır. Tüm projelerdeki desteklerinden ötürü Dr. Yasin Özdemir’e teşekkür ederiz. Tüm katılımcıları hem Birlik satış yerimizi hem de web sitemizi ziyaret etmeye davet ediyoruz. Yalova’mız için hep beraber çalışmayı ve Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapmayı temenni ediyorum. Teşekkür eder saygılar sunarım” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Gıda Teknolojileri Bölümü Gıda Mühendisi Dr. Yasin Özdemir’e projeye katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

RECEP CAN

YORUM EKLE