AGD’den ‘İmzanla Zincirleri Kır’ kampanyası

Anadolu Gençlik Derneği'nin Ayasofya’nın yeniden camii olarak ibadete açılabilmesi için ‘İmzanla Zincirleri Kır’ sloganıyla başlattığı kampanya büyük ilgi gördü.

AGD’den ‘İmzanla Zincirleri Kır’ kampanyası
Türkiye’nin her yerinde vatandaşlar imzalarıyla kampanyaya destek olurken, Anadolu Gençlik Derneği Yalova Şubesi de Yalova'nın çeşitli bölgelerinde imza stantları açtı.

Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılabilmesi için ‘İmzanla Zincirleri Kır’ sloganı ile ülke genelinde ve İslam ülkelerinde anlamlı bir kampanya başlatan Anadolu Gençlik Derneği Yalova Şubesi   daha önce Yalova Üniversitesi Safran yerleşkesinde startını verdiği imza kampanyasına Yalova Kent Meydanı, Pazar Yeri ve İstanbul caddesi ile devam ediyor. Halkın yoğun bir katılımı ile başlatılan imza kampanyasıyla ilgili bir açıklama yapan  Anadolu Gençlik Derneği Yalova Şube Başkanı Mustafa Özen, Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılması için AGD olarak başlattıkları kampanyaya toplumun her kesiminden destek beklediklerini kaydetti.

Hile ile müzeye çevrildi

AGD Yalova Şube Başkanı Mustafa Özen konuşmasında İstanbul’un fethinin nişanesi ve Fatih Sultan Mehmed’in bir vakfı olarak 482 yıl boyunca kıyamlara, rükûlara ve secdelere ev sahipliği yapan Ayasofya Cami’nin hukuksuz bir şekilde 24 Kasım 1934’te bir oldubittiyle müze haline getirildiğine dikkat çekti. Bu dönüşümün milli irade hiçe sayılarak Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleştirildiğini bildiren Özen, bu kararın da hileli olduğunu vurguladı. Ayasofya Cami fethin sembolü iken Ayasofya Müzesi’nin de Batı’ya karşı bir boyun eğişin göstergesi olduğunu kaydeden Özen, İstanbul üzerinde oynanan bu oyunu bozmak için Anadolu Gençlik Derneği olarak Fatih Sultan Mehmet’in üzerine titrediği Ayasofya’nın biran önce ibadete açılması için imza kampanyası başlattıklarını belirtti. Özen, şunları kaydetti: “Müslüman halkımız ve tüm dünya Müslüman halkları adına fethin sembolü Ayasofya’nın bir an evvel camiye dönüşmesi için bir imza kampanyası başlatmış bulunuyoruz. Biz biliyoruz ve inanıyoruz ki yeryüzündeki tüm Müslümanlar İstanbul’a bakmaktadırlar. Ayasofya’nın yeniden cami oluşunu beklemektedirler. Bu muştulu haber hakkı üstün tutan anlayışa Yeni Bir Dünya’nın kurulmasına giden yolda önemli bir merhale olacaktır”

Toplumun her kesiminden destek gelecek

Kendini bu coğrafyaya, bu coğrafyayı da kadim bir medeniyetin fütuhat anlayışına bağlayan herkesin Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesini arzu ettiğini bildiren Özen, bunun için başlattıkları ‘İmzanla Zincirleri Kır’ kampanyasına yaşam tarzı nasıl olursa olsun toplumun her kesiminin destek vereceğini söyledi. “Çünkü milletimiz Ayasofya Cami’nin bir bayrak gibi özgürlük temsili olduğunun farkındadır. Hedefimiz tüm Türkiye'de on milyon imzaya ulaşmaktır” diye konuşan Özen, şöyle konuştu: “Ayasofya mutlaka camiye dönüşecek ve bu mahzun halinden kurtulacaktır. Ayasofya’mızın cami oluşu öncelikle Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesinin bir gereğidir, ikinci olarak İstanbul’un fethinin bir gereğidir, üçüncü olarak milli iradenin tezahürünün bir gereğidir, dördüncü olarak bu ülkenin bağımsızlığının bir gereğidir. İstanbul İslam’ın baş şehridir. Sembol şehridir. Ayasofya Camii de İstanbul’un sembolüdür. Fethin sembolüdür. Bir kez cihetini Beytullah’a dönmüş bir yapıdır. Ayasofya Camii’nin minarelerinde ezan sesini yeniden duymak, Ayasofya Camii’nde Âlemlerin Rabbinin huzuruna yeniden
durmak tüm Müslümanların arzusudur” şeklinde konuştu


Harputoğlu AGD'yi tebrik ediyoruz

‘Zincirler Kırılsın, Ayasofya Camii İbadete Açılsın’ kampanyasının Yalova ayağında yapılan imza kampanyasına Saadet Partisi Yalova Merkez İlçe Başkanı Necmettin Harputoğlu ve yönetim kurulu da destek verdi. Harputoğlu İstanbul’un fethinin bir sembolü olan Ayasofya Camisi’nin tekrar aslına döndürülmesi için imza kampanyası başlatmış olmasından dolayı AGD’yi kutladı. Bu imza kampanyasını hep birlikte destekleyeceklerini belirten Harputoğlu, “ Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Resulüllah (S.A.V)’in bir hadisi şerifinde buyurduğu gibi İstanbul’u fethetmek için 90 yaşında İstanbul’a giden Eyüp El Ensari ve daha sonra Fatih Sultan Mehmet’in 21 yaşında orayı fethetmesinin neticesinde kendi cebinden parasını ödeyerek vakfetmesinin neticesinde cami olmuştur. Ama daha sonra müzeye çevrilmiştir. Bakın hemen şu yan taraftaki afişte ne yazıyor?

‘Bilet alarak değil, abdest alarak Ayasofya’ya girmek istiyoruz’ diye yazmış. Bugün Müslüman’ların en fazla üzüldüğü şey, İstanbul’u fetheden Fatih’in vakfettiği bu camiye bilet alarak girmesidir. İşte onun için Milli Görüş, Sultan Fatih’in görüşüdür. O Halde Sultan Fatih’in bu vakfiyesine sahip çıkmak da tüm Müslüman’ların görevidir. Ve Anadolu Gençlik Derneği’ni bu imza kampanyasından dolayı tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki Fetih Günü’ne kadar Ayasofya, cami olarak açılacaktır” diye konuştu. Kampanyanın 20 Mayıs tarihine kadar devam edeceği belirtildi.
YORUM EKLE

banner137

banner138