Karaçam, “Yalova'da kendi başımıza kalacağız. Bir kez daha çare sizsiniz. Eğer örgütlenemez deprem öncesinde sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini bilmezseniz, çaresiz kalırsınız” dedi. Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, Kahramanmaraş merkezli depremden ders çıkartılmadığını ve olası Marmara Depreminde büyük sıkıntılar yaşanmaması için önlem alınması gerektiğini belirtti.

Karaçam, “Maraş depreminden ders çıkarmalıyız. Deprem büyük ve geniş alanda oldu. Zor gerçekten ama birçok planlar vardı hiçbiri olmadı. Şimdi önümüzde Marmara depremi olur olmaz bilemem hazır olmak için planlar yapılmalı. İşi yönetecek yöneticilerin işi çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Tabii ki aksaklıklar eksikler olabilir. Ama bu giderilir ve az olmalı. Planlar gözden geçirilmeli. Deprem bölgesinde bulunan Yalova'da 99 deprem sonrasında mahalle düzeyinde örgütlenmiş bulunan mahalle afet gönüllülerine çok iş düşecektir. Yalova'da toplanma bölgelerinden tutun çadır alanlarına kadar hiçbir hazırlık yok. Deprem anında arama kurtarma ekipleri İstanbul'a yönlendirilecek. Yalova olarak tek başımıza kalacağız. Şu an 15 Mahalle, İlçe ve Beldelerde ekipmanımız ve konteynerlerimiz var kırsal kesimlerde. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Eksikler var mı evet var. Ama bizler elimizdeki imkânları kullanarak olası bir afette çıkıp çalışacağız.

Yalova'daki belediyelerin ve valiliğin mahalle afet gönüllülerine sahip çıkması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyorum. Gerçeklerden kaçamazsınız. Toplanma bölgelerinden tutun çadır alanlarına kadar hiçbir hazırlık yok. Gönüllü arama kurtarma ekiplerine kulaklarını kapatmışlar. Bizler de şunu düşünüyoruz, yarın deprem olsa jeneratörlerde benzin yok, ne yapmamız gerekir. Bu sadece bir kısmı sorunlar kulak ardı ediliyor. Tek söylenen para yok, oysa para var. Yalova olarak kendi yağımızla kavrulmak zorundayız. Çünkü arama kurtarma ekipleri İstanbul'a yönlendirilecek. Yalova'da kendi başımıza kalacağız. Bir kez daha çare sizsiniz. Eğer örgütlenemez deprem öncesinde sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini bilmezseniz, çaresiz kalırsınız. Seyirci değil, katılımcı olalım.

Bu bölgede Marmara'da oluşacak olan bir depremde 6 il ve Türkiye nüfusunun üçte biri etkilenecektir. Böyle bir deprem olduğunda İstanbul'da 30 bin binanın ağır hasar görüp yıkılacağı belirtilmektedir. İstanbul Türkiye’nin kalbidir arama kurtarma ekipleri enkazlar da çalışırken 10 kişilik bir ekiple görev yapar 24 saat esasına göre çalışır. Kurtarmacı yokluğundan en az 6 kişilik bir ekiple çalışıldığını düşünürsek, dinlenmeleri göz önünde tutarsak bu da yalnızca İstanbul için yüz binlerce kurtarmacıya ihtiyaç vardır. Bu anlamda Yalova'ya kurtarma ekiplerinin yönlendirilmesi az veya hiç olmayacaktır onun içindir ki Yalova’da kendi yağımızla kavrulmasını bilmeliyiz buradaki hazırlıklarımızı bu kapsamda yapmalıyız. Mahalle düzeyinde örgütlenmiş olan mahalle afet gönüllülerine çok iş düşecektir. Bunun için mahalle afet günlülerine desteklenmeli. Yalova da ki belediyelerin ve Valiliğin sahip çıkması gerekmektedir” dedi.

Yalova BAL-GÖÇ Derneği TRT TÜRK’ün Konuğu Oldu Yalova BAL-GÖÇ Derneği TRT TÜRK’ün Konuğu Oldu

Yalova Mahalle Afet Gonullu Mag Der Deprem Marmara Onlem (1)

Yalova Mahalle Afet Gonullu Mag Der Deprem Marmara Onlem (2)

Editör: Arda Yavuz