AKŞENER YALOVA'DAN SESLENDİ

Referandum süreci, başkanlık sistemi ve Hayır kampanyası kapsamında çalışmasına Yalova'da başlayan Meral Akşener; "Boyun eğmeyeceğiz, Ülkücüler "Hayır" diyecek açıklamasında bulundu.

 AKŞENER YALOVA'DAN SESLENDİ

Referandum süreci, başkanlık sistemi ve Hayır kampanyası kapsamında çalışmasına Yalova'da başlayan Meral Akşener; "Boyun eğmeyeceğiz, Ülkücüler "Hayır" diyecek açıklamasında bulundu.

AKP sistemi içerisinde özgürlüklerin karalandığı, adaletin ortadan kalktığı ve ahlakın içinin boşaltıldığı bir süreç yaşandığını belirten Akşener; "Büyükler bilir Hz. Adem kısasını. Hz. Adem ve Havva anamız haram lokma yedikleri andan itibaren olmuştur biliyor musunuz? Edep yerleri açılmıştır. Yani etik ve haya duyguları ortan kalkmıştır. Etik veya haya duyguları ortadan kalkan kişiler ne yaparlarsa yapsınlar onlar için her şey mubahtır" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştiren Akşener; "Şimdi buradan sayın Bahçeli’ye soruyorum; gerekçe bu ise, MHP'ye önce 80, sonra 40 milletvekili veren bu millet adına suç işleyen Cumhurbaşkanı’nın suç işlemesinin önüne geçmek için mücadele ederken, Sizi kim Başkanlık teklifine itti? Bizimle alay etmeyin. Bu gerekçeyi önce Ülkücülere, sonra aziz Türk milletine bütün açıklığıyla anlatmak zorundasınız. Anlatmalısınız ki biz gerçeği bilelim. Biz o gerekçenin doğru, eğri olduğuna bir karar verelim.

Ülkücüleri ‘evetçi’ ‘hayırcı’ diye bölmeye çalışan dillere kulak asmayacaksınız.Buradan sesleniyorum; aziz milletin aziz fertleri evet deseniz de hayır deseniz de bizimsiniz. Bu oyunu beraber bozacağız. Bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara hayır diyeceğiz.


Akşener konuşmasını şöyle devam ettirdi:Bütün anketler yüzde 58-59 şeklinde ‘hayır’ çıkıyor. Ben inanıyorum, inandığım için de diyorum ki bunun bir kaybedeni olacaksa kişisel olarak ben kaybetmeye hazırım. Sayın Bahçeli, sayın Binali Yıldırım ve sayın Cumhurbaşkanı hazır mısınız?

Çok ağır iftiraların ve yanıltmacı propagandaların boşa geçeceği bir dönem yaşayacağız. HDP’nin seçimi kesinlikle boykot edeceğine inanıyorum. Yani ‘evet’ vermektense, ‘evet’e yarayacak hayırdan kaçacak en önemli unsur olarak ne şiş ne kebap yansın denilerek sandık boykotu yapacaklar.

Her seçimde vaatler yapılır ve siz o siyasi partilere, beğendiğinize oy verirsiniz. Şimdi sorun şu; 7 Haziran seçimlerinden 1 Kasım’a seçimlerine giderken o dönem MHP ve CHP şayet asgari ücreti biz gelirsek yükseltiriz dememiş olsalardı, iktidar partisi asgari ücreti yükseltir miydi? Onun için seçmenin genel seçimlerde tercihleri siyasi partiler arasında rekabete sebep olur.

Şimdi bu parlamenter sistemin ortadan kalkışı 600 milletvekiline çıkarılan ama 5 yılda 1 başkan adayı olan kişi ile beraber seçilen partisinin başında olan şahsın kim olacağı referandumdan geçerse kimi tercih edecekseniz şimdi o kişi şunu yapacak; önce dönecek milletvekillerini tek tek tercih edecek ondan sonra kendi aday olacak ondan sonra varsayalım ben seçildim.

Şimdi düşünebiliyor musunuz partili başkanlıkla sonra döneceğim rektörleri atayacağım, sonra döneceğim HSYK üyelerini atayacağım, sonra milletvekillerinin tüm iradesi elimde olacağı için etkisiz eleman haline gelmiş milletvekilleri tek bir kişiye bakacaklar. Siz bir milletvekiline yani şehrinizden seçilmiş bir milletvekiline gideceksiniz. Bir muhtarımız gidecek, köyüne belki de okulun duvarı yıkılmış onu yaptırmak için milletvekili ile konuşmaya gidecek. Camiyi tamir ettirmek için gidecek, köyün yolu bozulmuş onu yaptırmak için gidecek. Milletvekili sizin yanınızda bir bakanı arayabilsin ben Meral Akşener değilim. O bakan o milletvekilinin telefonuna çıkmayacak. Hadi diyelim Bakan’dan geçtik ve o ilgili makamın müsteşarını veya genel müdür aradı. O müsteşar o milletvekilinin telefonuna çıksın ben Meral Akşener değilim.

YORUM EKLE