İnce Bakan Şahin’e sordu: “Neden 3 yıldır Ata’nın Yalova’ya gelişi kutlanmıyor?”

CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Atatürk’ün ‘Benim Kentim’ dediği, ömrünün son 9 yılının 1 yılını geçirdiği Yalova’da, son yıllarda Atatürk’ün Yalova’ya geliş yıldönümü kutlamalarının yapılmamasını TBMM gündemine taşıdı.

İnce Bakan Şahin’e sordu: “Neden 3 yıldır Ata’nın Yalova’ya gelişi kutlanmıyor?”
İnce, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Türkiye’nin birçok il, ilçe ve hatta köyünde Atatürk’ün o il, ilçe ve köye gidişinin yıldönümü kutlanırken, ömrünün son 9 yılının 1 yılını geçirdiği Yalova’da Valiliğin Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin yıldönümünde hiçbir etkinlik düzenlenmemesi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan bir vefasızlık örneğidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin Yalova’da resmi olarak kutlanmamasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

İnce’nin önergesinin tam metni şu şekilde;

“Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova'ya geldiği ilk tarih 19 Ağustos 1929'dur, son ayrıldığı tarih 1 Şubat 1938'dir. Atatürk ömrünün son 9 yılının 1 yılını Yalova’da geçirmiş, çok önemli Cumhuriyet Kurumlarının kurulmasına Yalova’da karar vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yalova benim kentimdir” dediği Yalova’da Valilik 3 yıldır Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin yıldönümünde hiçbir etkinlik düzenlememektedir. Türkiye’nin birçok il, ilçe ve hatta köyünde Atatürk’ün o il, ilçe ve köye gidişinin yıldönümü kutlanırken, ömrünün son 9 yılının 1 yılını geçirdiği Yalova’da Valiliğin Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin yıldönümünde hiçbir etkinlik düzenlenmemesi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan bir vefasızlık örneğidir.

 
1- Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin Yalova’da resmi olarak kutlanmamasının gerekçesi nedir?

2- Bakanlığınızın Yalova’da resmi kutlama yapılamaması yönünde bir talimatı var mıdır?

3- 2012 yılı içinde hangi il ve ilçelerde Atatürk’ün o il ve ilçeye gelişinin yıldönümü resmi programla kutlanmıştır?” 

YORUM EKLE

banner137

banner138